Kako obračunavati električnu energiju u samoopskrbi nakon 1. siječnja 2024.

Autor: N. D. Objavljeno: 14.06.2023. 🕜 14:52 Lokacija: Zagreb
  • Radovi na postavljanu fotonaponskih modula na krov (izvornik: Shutterstock, 2013.)

• sunčane elektrane, fotonaponski moduli, fotonaponski sustavi
    Izvor: Shutterstock

Višestambene zgrade moći će do sunčane elektrane i s nadpolovičnom većinom suvlasnika

U javnoj raspravi od 9. lipnja su ekspresne izmjene i dopune Zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji kojima se uređuje samoopskrba električnom energijom. Javna rasprava će trajati do kraja ovog tjedna, 16. lipnja, a izvješće o javnoj raspravi trebalo bi biti objavljeno već 26. ovog mjeseca. Zakonske izmjene trebale bi stupiti na snagu od početka 2024.

Ovim se zakonom propisuje da će korisnik sunčane elektrane za samoopskrbu ostati u sustavu samoopskrbe i u uvjetima u kojima je proizveo više električne energije na godišnjoj razini od potrošene, ali mu se višak proizvedene električne energije na godišnjoj razini obračunava na način na koji se plati višak proizvedene električne energije sukladno pravilima tržišta električne energije, općim propisima računovodstva za proizvedenu i isporučenu energiju u elektroenergetski sustav, te sukladno ugovoru s opskrbljivačem. Time se otklanja nepredvidivost koju je imao korisnik postrojenja za samoopskrbu u smislu obveznog prelaska u kategoriju vlastite potrošnje, stoji u nacrtu.

U nacrtu stoji da krajnji kupac s priključnom snagom manjom od 20 kW može biti kupac s vlastitom proizvodnjom ili korisnik u samoopskrbi, najviše do snage svog priključka, kojem je opskrbljivač dužan otkupiti višak, baš kao i proizvodnim postrojenjima u višestambenoj zgradi ili zajednici OIE u slučaju više OMM koja ne prelaže 500 kW.

 
Izračun cijene predane energije

 

Navodi se formula za izračun preuzete električne energije za krajnjeg kupca s vlastitom proizvodnjom, kao i formula za izračun cijena viška radne energije isporučene u mrežu. Opskrbljivač izdaje račun prema obračunskom razdoblju od mjesec dana i može ponuditi povoljnije uvjete otkupa od formule iz nacrta izmjena zakona. Opskrbljivač provjerava isporučenu energiju proizvođača najkasnije do kraja siječnja tekuće godine za prethodnu isporučenu energiju.

Također jasno se naznačuje obveza iz članka 135. Zakona o tržištu električne energije („Narodne novine“, broj 111/21.) kojim se propisuje da nakon 31. prosinca 2023. mora osigurati mjerenje i iskazivanje električne energije koja je predana u mrežu i električna energija koja je preuzeta iz mreže uključivati krajnjeg kupca kao novog korisnika programa, kao i mjerenje proizvodnje električne energije koja je proizvedena na proizvodnom postrojenju.

Izvor: Shutterstock

Operator distribucijskog sustava dužan je predstavniku suvlasnika u roku od 30 dana od dana podnošenja njegovog pismenog zahtjeva dostaviti podatak o instaliranoj snazi za svaku višestambenu zgradu vezano isključivo uz zatraženu adresu pojedine višestambene zgrade.  Odluku o sklapanju ugovora o samoopskrbi u višestambenoj zgradi s opskrbljivačem donose suvlasnici zgrade temeljem minimalno natpolovične većine glasova suvlasnika zgrade koja se računa po suvlasničkim dijelovima, stoji u nacrtu zakona, što je velika izmjena, jer je trenutno potrebna stopostotna suglasnost suvlasnika za sklapanje takvog ugovora.

Također, ODS se zadužuje da u roku od 30 dana od primitka ugovora o samoopskrbi za višestambenu zgradu mora opremiti svako OMM krajnjeg kupca u višestambenoj zgradi, a snaga priključne elektrane za samoopskrbu ne može biti veća od priključne za zgradu. Sankcije za rokove OPS-a i ODS-a prema ovim zakonskim izmjenama se kreću od 2.654 do 66.361 eura.  

Agencija za ugljikovodike trebala bi biti imenovana koordinacijskim tijelom za vodik, u smislu povezivanja i međusektorske suradnje više ministarstava i ostalih zaduženih za provedbu vodikove strategije.

TAGOVI