Istraživači s Masačusetskog instituta za tehnologiju (MIT) pokazali su da smanjeno onečišćenje zraka utječe na proizvodnju električne energije u sunčanim elektranama. Tako je utvrđeno da je solarni prinos sunčanih elektrana u Delhiju u Indiji u vrijeme provođenja strogih mjera za suzbijanje pandemije koronavirusa, što je dovelo do značajnog smanjenja prometa, industrijske i proizvodnje energije, povećan za 8%.
Jedinstveno istraživanje
Zanimljivo je da takva istraživanja nikada prije nisu ni mogla biti provedena jer nijedna zemlja niti grad na svijetu ne bi samo u cilju znanstvene spoznaje pristali da gotovo potpuni prekid gospodarskih i životnih tokova. Ipak, ideja za takvo nešto pojavila se još 2013. godine, kada su neuobičajene vremenske prilike dovele do širenja dima od šumskih požara u Indoneziji nad velike dijelove Malezije i Singapura, gdje se zbog toga tada moglo primijetiti određeno smanjenje proizvodnje sunčanih elektrana. Sada su pak na raspolaganju bili podaci iz čak 18 dana posve čistog zraka u Delhiju, koji se ranije po onečišćenju zraka smatrao jednim od najonečišćenijih na Zemlji. S druge strane, treba spomenuti i činjenicu da je američko veleposlanstvo u Indiji niz godina provodilo podrobna mjerenja kvalitete zraka u Delhiju i to na razini svakoga sata i svakoga dana u godini, što je svakako doprinijelo kvaliteti analize dobivenih rezultata.
Manje onečišćenje, veći solarni prinos
Tako je utvrđeno da je, nakon uspostavljanja strogih mjera ograničenja prometa, rada tvornica i elektrana, onečićenje zraka u Delhiju smanjeno za 50%, pri čemu je došlo do povećanja solarnog prinosa za 8,3% u ožujku i za 5,9% u travnju 2020. godine. Rezultat je jasan: što veća primjena Sunčeve energije umjesto fosilnih goriva u proizvodnji električne energije izravno dovodi do njezine još veće iskoristivosti, objavio je američki energetski portal 'Renewable Energy World'.