U travnju ove godine održan je i sastanak na kojem su o ovom problemu razgovarali predstavnici MO-a Seoca, investitora, tvrtke Ecowind, Grada Omiša i tvrtke Darh2 iz Samobora koja je za potrebe investitora provela zakonski propisana mjerenja razine buke prije puštanja vjetroelektrane u pogon na trima lokacijama, u razdoblju od 28. svibnja do 4. lipnja 2018., te na istim lokacijama nakon puštanja vjetroelektrane u probni pogon, od 23. siječnja do 13. veljače 2019. godine.
Uredna mjerenja
- Mjerenja su, u skladu s rješenjem za Studiju utjecaja na okoliš, provedena na lokacijama Jerončići, Franići i Bilići, ali s obzirom na to da smo cijelo vrijeme bili u komunikaciji s Mjesnim odborom i mještanima Seoca, prema njihovim željama smo platili i izradu dodatnog mjerenja na četvrtoj lokaciji, Bogdanovićima. Sva provedena mjerenja i analize dokazuju da razine ne premašuju zakonski propisane vrijednosti, isto kao i usporedbe nultog stanja i stanja nakon puštanja vjetroelektrane u pogon. Prema njima, vjetroelektrana je izgrađena u skladu s propisima Republike Hrvatske po pitanju dobrobiti života i rada ljudi koji žive u blizini vjetroelektrane – ističe Borna Lav Skračić, menadžer "Ecowinda" za Hrvatsku.
Nepravilnosti
Ta je austrijska tvrtka uložila oko 20 milijuna eura u projekt a Tomasović kaže da su ta mjerenja pokazala određene nepravilnosti. Mjerenja buke naručio je i grad Omiš, a provela ih je tvrtka Zast. Gradonačelnik Omiša Ivo Tomasović kaže da su izmjerene određene nepravilnosti, a u Ecowindu kažu da to izvješće nisu službeno dobili. Tehnički pregled elektrane napravljen je u srpnju, a u Ecowindu kažu da su voljni razgovarati s lokalnom zajednicom te napominju da su razine buke subjektivan osjećaj.
Naknada zajednici
Ecowind računa da će lokalnoj zajednici izravno platiti 1 lipu po proizvedenom kWh ili 290.000 kuna godišnje, a naknada na ime komunalnog doprinosa je u procesu izračuna. Elektrana bi prosječno godišnje mogla proizvoditi 28.409 MWh (2766 radnih sati ili nešto više od 115 dana). Ugovorena cijena otkupa energije iz elektrane iznosi 0,71 kn/kWh u razdoblju od 14 godina, a zadrugari računaju na prinose od 5,5 i 6,5%. Stanovnici samo žele svoj mir.