European Clean Hydrogen Alliance objavila je Priručnik za uvoz vodika, koji treba poslužiti kao pregledni dokument i referentna točka za rasprave o uvozu vodika. Za ostvarenje europskih ambicija potreban je uvoz vodika u EU. Moguće su različite opcije uvoza – svaka sa specifičnim prednostima i izazovima. Priručnik pruža uvid u različite opcije uvoza i rješavanje najhitnijih izazova.
To je proizvod je Okruglog stola za prijenos i distribuciju Europskog saveza za čisti vodik koji naglašava da će vodik igrati glavnu ulogu u dekarbonizaciji europske industrije – kako je navedeno u europskim politikama i strategijama. Primjerice, plan REPowerEU predviđa 10 milijuna tona godišnjeg uvoza u EU do 2030. godine. Kako bi se ispunila ova ambicija i zadovoljila buduća potražnja, EU treba uvoz vodika, koji može doći u različitim opcijama sa specifičnim izazovima i prednostima.
Jedan od stupova uvoza vodika je razvoj međunarodnih strateških partnerstava i podržavanje rasta proizvodnih projekata velikih razmjera. U tom smislu, Priručnik daje pregled potencijalnih dobavljača i važnih izvoznih projekata. U dokumentu su također navedeni planirani uvozni projekti i pripadajuća infrastruktura – podijeljeni na dio za pomorske putove i dio za trase plinovoda. Novi zakonodavni okvir za plin i vodik pomoći će u pokretanju tržišta, međutim, potreban je i dodatni regulatorni razvoj – uključujući definicije, standarde i ekološke propise.
Infrastruktura će služiti kao ključni stup i pokretač izgradnje vodikovog gospodarstva. Europa ima vrijednu infrastrukturnu imovinu i postoje mnogi slučajevi u kojima bi se postojeća infrastruktura (luke, terminali, cjevovodi itd.) mogla prenamijeniti kako bi se omogućio isplativ uvoz velikih količina. Sada slijedi procjena i razvoj relevantne infrastrukture na nacionalnoj i transeuropskoj razini.