Europska komisija prošli tjedan je otvorila prvu dražbu Europske banke za vodik čiji je cilj poduprijeti europsku proizvodnju vodika iz obnovljivih izvora. U to je početno uloženo 800 milijuna eura prihoda od trgovanja emisijama kroz Inovacijski fond za sustav EU-a za trgovanje emisijama.
"Proizvođači vodika iz obnovljivih izvora mogu se natjecati za potporu u obliku fiksne premije po kilogramu proizvedenog vodika. Svrha premije je pokriti razliku između proizvodne i tržišne cijene na tržištu na kojem je proizvodnja vodika iz neobnovljivih izvora još uvijek jeftinija", izvijestila je Europska komisija.
Banka za vodik je jedan od instrumenata politike čiji su ciljevi stvaranje tržišta vodika proizvedenog iz obnovljivih izvora, poticanje ulaganja u proizvodne kapacitete i povećanje proizvodnje. Taj vodik ima vrlo važnu ulogu u budućoj strukturi izvora energije u Europi, a posebice u dekarbonizaciji teške industrije i nekih prometnih sektora, u kojima će zamijeniti fosilna goriva.
Pilot-dražba ubrzat će uvođenje inovativnih tehnologija za proizvodnju vodika i time pridonijeti cilju plana REPowerEU da se na tržištu članica Europske unije do 2030. proizvede 10 milijuna tona vodika.
Cjenovna premija
Proizvođači čistog vodika, kako je utvrđeno u Direktivi o energiji iz obnovljivih izvora i njezinim delegiranim aktima, mogu na pilot-dražbi podnositi ponude za potporu EU-a za proizvodnju određene količine vodika. Te bi se ponude trebale temeljiti na predloženoj cjenovnoj premiji po kilogramu proizvedenog vodika. Gornji prag ponuda iznosi 4,5 eura po kilogramu.
Sve ponude do te cijene koje ispunjavaju ostale kvalifikacijske zahtjeve rangiraju se od najniže do najviše. Potpore se dodjeljuju tim redoslijedom dok se ne potroše sva sredstva iz proračuna dražbe.
Odabrani projekti dobivat će dodijeljenu subvenciju povrh tržišnih prihoda koje ostvare od prodaje vodika u razdoblju od najviše 10 godina. Proizvodnja vodika iz obnovljivih izvora mora početi u roku od pet godina od potpisivanja sporazuma o dodjeli bespovratnih sredstava.
Dražba kao usluga
Budući da svi projekti moraju imati ravnopravne uvjete, neovisno o mjestu, ovu potporu nije moguće kombinirati s drugim vrstama potpora koje pružaju države članice sudionice. Time će se već u začetku spriječiti fragmentacija europskog tržišta vodika i smanjiti administrativni rashodi budućih nacionalnih programa potpora za vodik.
Komisija u okviru banke za vodik nudi i novi mehanizam 'dražbe kao usluge', koji će članicama omogućiti da financiraju projekte za koje su podnesene ponude, ali koji zbog nedovoljnih sredstava u proračunu dražbe nisu odabrani za potporu iz Inovacijskog fonda.
Države članice moći će tako same financirati dodatne projekte na svojem državnom području bez zasebnih dražbi na nacionalnoj razini, čime će administrativno opterećenje i troškovi biti manji za sve sudionike. Članice dobrovoljno odabiru žele li iskoristiti mehanizam 'dražbe kao usluge', a slično vrijedi i za projekte jer nositelji projekata moraju prilikom podnošenja ponude navesti da žele sudjelovati u mehanizmu. Taj bi program mogao znatno pomoći u sprečavanju segmentacije tržišta i programa poticaja.
Svaka potpora koju članice ponude u okviru te usluge smatra se državnom potporom. Države članice moraju obavijestiti Komisiju o takvim potporama i mogu iskoristiti pojednostavnjeni postupak odobravanja državnih potpora jer je dražba osmišljena na razini EU-a u skladu sa Smjernicama o državnim potporama za klimu, zaštitu okoliša i energiju.
Robusno tržište
"Cilj je današnjeg otvaranja dražbe povezivanje ponude i potražnje za vodikom proizvedenim iz obnovljivih izvora. Moramo postići transparentnost po pitanju cijena, što će doprinijeti uspostavljanju europskog tržišta vodika. Time ćemo ubrzati prelazak EU-a na čistu energiju uz održavanje konkurentnosti i položaja Europe kao vodeće svjetske gospodarske sile. Nadamo se da će tržište pozitivno reagirati, a i da će države članice koje proučavaju mehanizam 'dražbe kao usluge' pozitivno odgovoriti na poziv na sudjelovanje. Europska banka za vodik je izvrsna prilika da se europskoj industriji pomogne s prelaskom na nultu neto stopu emisija", izjavio je Maroš Šefčovič, izvršni potpredsjednik za Europski zeleni plan, međuinstitucijske odnose i predviđanja.
"Vodik će biti ključna tehnologija za dekarbonizaciju europske industrije i postizanje klimatskih ciljeva za 2030. i 2050. Današnja prva dražba na razini EU-a za proizvodnju vodika iz obnovljivih izvora jasno daje do znanja da je Europa mjesto za ulaganje u proizvodnju vodika iz obnovljivih izvora i u povezane industrije. Zahvaljujući razvoju robusnog tržišta vodika u EU-u postat ćemo konkurentniji, otvoriti industriji nove prilike za rast i stvoriti kvalitetna radna mjesta za europska poduzeća i građane", istaknuo je Wopke Hoekstra, povjerenik za klimatsko djelovanje.
Ponude se podnose na portalu EU-a za financiranje i natječaje. Rok za podnošenje ponuda je 8. veljače 2024. u 17 sati. Nositeljima projekata savjetuje se da prilikom pripreme projekata svakako prouče često postavljana pitanja i da se što prije obrate odgovarajućoj financijskoj instituciji kako bi dogovorili jamstvo za dovršetak projekta.
Drugi krug
Podnositelji zahtjeva bit će obaviješteni o rezultatima evaluacije već u travnju 2024. godine. Potpisivanje sporazuma o dodjeli bespovratnih sredstava bit će u roku od devet mjeseci od kraja poziva.
Pilot-dražba omogućit će Komisiji da prikupi pouzdane podatke o planiranim projektima za vodik iz obnovljivih izvora u EU-u, razini tržišnog natjecanja za tu vrstu potpore, troškovima proizvodnje vodika iz obnovljivih izvora i njegovoj tržišnoj cijeni. Komisija će iskoristiti saznanja iz pilot-programa kako bi pripremila potencijalne buduće dražbe za druge tehnologije i proizvode koji služe za dekarbonizaciju.
Komisija namjerava organizirati drugi krug dražbi iduće godine.