Zeleno svjetlo za Dolinu vodika Sjeverni Jadran

Autor: B.L. Objavljeno: 28.07.2023. 🕜 08:00 Lokacija: Ljubljana (Slovenija)
  • Zastave na zgradi sjedišta HSE-a u Ljubljani (izvornik: HSE, 2022.)

• HSE, zgrade
    Izvor: HSE
  • Vlak na vodik (izvornik: Sander van der Werf / Shutterstock, 2021.)

• vodik, vlakovi na vodik, željeznice, vodikova energetika
    Izvor: Sander van der Werf / Shutterstock

Projekt pod vodstvom HSE-a trajat će 72 mjeseci i uključivat će 17 pilot-projekata u Sloveniji, Hrvatskoj i Italiji

Slovenska elektroenegetska tvrtka Holding Slovenske elektrarne (HSE) kao vodeći partner u projektu Dolina vodika Sjeverni  Jadrana (NAHV) prošli je tjedan u ime konzorcija kojem je na čelu potpisala ugovor o sufinanciranju tog projekta s organizacijom The Clean Hydrogen Partnership Joint Undertaking s 25 milijuna eura bespovratnih sredstava. Time je i službeno dano zeleno svjetlo za provedbu tog projekta vodikove energetike u sklopu programa 'Obzor Europa' čiji je cilj uspostava namjenske vodikove doline. Projekt će stvarno započeti 1. rujna ove godine i trajat će 72 mjeseca, a uključivat će 17 pilot-projekata na različitim lokacijama u sve tri zemlje partnera (Sloveniji, Hrvatskoj i Italiji).

Konzorcij na čelu s HSE-om uključuje 37 organizacija: tvrtki, sveučilišta, instituta i drugih javnih ustanova iz Slovenije, Hrvatske i Italije (Autonomne pokrajine Furlanije i Julijske krajine). Projekt uključuje cijeli lanac primjene 'obnovljivog' vodika, od proizvodnje preko skladištenja i distribucije, do njegove konačne primjene u različitim područjima, a osobito u industriji, kopnenom i pomorskom prometu.

Industrijske tvrtke iz sve tri zemlje razvit će pilot-projekte za proizvodnju više od 5000 t vodika godišnje iz obnovljivih izvora i za  njegovo skladištenje, distribuciju i primjenu. Među najvažnijim ciljevima projekta je uspostava tržišta obnovljivog vodika na strani potražnje i na strani ponude, što će ga učiniti konkurentnim energentom budućnosti. Zahvaljujući uvođenju naprednih rješenja za primjenu vodika i razvojem znanja i infrastrukture projekt slijedi i druge ključne ciljeve iz Europskog zelenog plana. To se posebno odnosi na dekarbonizaciju važnih industrijskih grana kao što su proizvodnja čelika, cementa i stakla i na održiva prometna rješenja povezana sa smanjenjem ugljičnog otiska. Na taj će način projekt NAHV stvoriti cjeloviti ekosustav za prelazak na korištenje obnovljivog vodika što uključuje proizvodne i uslužne djelatnosti i potrebe kućanstava i građana, čime se ujedno stvaraju radna mjesta budućnosti, s potrebnim vještinama i stručnosti

"Ponosni smo što je iznimno zanimljiv i perspektivan projekt Doline vodika Sjeverni Jadran proglašen jednim od najboljih na natječaju 'Obzor Europe' i što smo vodeći partner na njemu," istaknuo je dr. sc. Tomaž Štokelj, generalni direktor HSE-a. Pri tome je također izrazio zadovoljstvo što će i HSE u tome aktivno sudjelovati. Od ukupno planirane proizvodnje 5000 t vodika godišnje, samo na području TE Šoštanj planirano je postavljanje infrastrukture za proizvodnju do 3000 t godišnje. "Projekt doline vodika u potpunosti je u skladu s vizijom HSE-a kao nositelja zelene tranzicije u Sloveniji. Vodik je jedan od ključnih izvora energije budućnosti, a njime ćemo značajno doprinijeti ostvarenju slovenskih i europskih ciljeva na području dekarbonizacije, a ujedno smo Sloveniju već postavili na svjetsku kartu vodika. doline. Projekt NAHV već je postavljen na platformu vodikovih dolina s inovatorskom misijom, kojom upravlja Partnerstvo za čisti vodik, europsko strukovno udruženje za vodik," dodaje čelnik HSE-a.

TAGOVI