Projekt 'KelRide' u gradiću Kelheimu u Njemačkoj ulazi u završnu fazu. Radi se o projektu ispitivanja mogućnosti primjene autonomnih vozila u javnom prijevozu, pri čemu će dosadašnja flota malih autonomnih autobusa, tzv. shuttleova biti proširena s još pet vozila proizvođača EasyMile. Za ispitivanje vozila od siječnja 2024. godine koristiti će se cestovna mreža ukupne duljine 30 km. Time će se stvoriti najveća neprekinuta pokrivenost mreže visokoautomatiziranog javnog prijevoza u nekom mjestu u Europi.
Ambiciozni projekt komentirao je dr. Volker Wissing, njemački savezni ministar digitalizacije i prometa: "Usluge autonomnog prijevoza savršena su dopuna 'Deutschlandticketu' (karti koja omogućava prijevoz po prihvatljivim cijenama po cijeloj njemačkoj, op. prir.). Autonomni 'shuttle' na zahtjev dolazi točno kada je potreban i kao dopuna vlakovima i regionalnim autobusima omogućava fleksibilno presjedanje u javnom prijevozu. Nastojimo surađivati s općinama i prijevozničkim tvrtkama koje su otvorene za inovacije kako bismo ispitali i dalje razvijali nove oblike mobilnosti u stvarnom životu. Projekt 'KelRide' pokazuje kako autonomni 'shuttleovi' imaju budućnost i u ruralnim područjima. S područjem pokrivanja od 30 km Okrug Kelheim postavlja nove standarde za rad visokoautomatiziranih 'shuttleova' u Njemačkoj i Europi." Na to se nadovezao Gilbert Gagnaire, izvršni direktor konzorcija koji vodi tvrtka EasyMile: "Nove usluge mobilnosti kao što je visokoautomatizirani prijevoz na zahtjev putnicima mogu ponuditi veću fleksibilnost, smanjiti gužve na cestama i emisije. Kako bi se osigurala pouzdana dostupnost čak i u teškim vremenskim uvjetima, projekt 'KelRide' pod vodstvom konzorcija EasyMile u posljednje tri godine se uspješno usmjerio na razvoj usluge autonomnog javnog prijevoza koji je neovisan o vremenskim prilikama. Vrlo smo ponosni na rezultate konzorcija."
Kako bi se poboljšala sposobnost vozila u svim vremenskim uvjetima, projekt se usmjerio na primjenu osjetnika i prilagodivih softverskih rješenja. Takva su rješenja potvrđena u primjeni i dobila su odobrenje za primjenu u javnom prometu. Štoviše, sastavni dio projekta su simulacije prometa kako bi se doprinijelo optimiranju i poboljšanom korištenju prometa.
U završnoj fazi projekta, koja će u gradiću u središnjoj Bavarskoj trajati do kraja lipnja 2024. godine, razvijena rješenja ispitivat će se u stvarnim uvjetima. U tom će se vremenu omogućiti procjenu značajki i pouzdanosti primijenjenih rješenja, osobito u zimskim mjesecima. Uz to, analizirat će se prednosti takve prometne usluge i procijeniti njezino prihvaćanje kod korisnika kako bi se dobio sveobuhvatan uvid u daljnji razvoj i mogućnosti primjene.
Projekt provodi konzorcij koji čine spomenuta tvrtka EasyMile kao njegov voditelj te tvrtke TÜV Rheinland, Via i P3 Group, ali i Okrug Kelheim i Tehničko sveučilište u Berlinu (TUB). Financira se iz sredstava Saveznog ministarstvo digitalizacije i prometa (BMDV) s ukupno 9,93 milijuna eura, izvijestio je njemački prometni portal 'Urban Transport Magazine'.