Prema najnovijem izvješću istraživačke kuće Rho Motion, u travnju 2025. godine globalno je prodano 1,5 milijuna električnih vozila, čime je ukupan broj prodanih EV-a od početka godine dosegnuo 5,6 milijuna. To predstavlja rast od 29 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, iako je prodaja u travnju pala za 12 posto u odnosu na ožujak.
Charles Lester, voditelj podataka u Rho Motionu, ističe da iako su trgovinski pregovori o carinama u središtu pozornosti, proizvođači iz Kine i Europske unije nastavljaju stabilno povećavati tržišni udio.
"EU je zasad vodeća priča uspjeha u 2025. godini, s rastom tržišta od četvrtine u prva četiri mjeseca, potaknuta ambicioznim ciljevima smanjenja emisija. U Kini je godišnji rast prodaje još izraženiji i iznosi 35 posto, ponajprije zahvaljujući programu zamjene starih vozila novima", izjavio je Lester.
Europa i Kina predvode
Od ukupnih 5,6 milijuna prodanih električnih vozila u razdoblju siječanj–travanj 2025., Kina je ostvarila najveći udio s 3,3 milijuna vozila (+35%), slijedi Europa s 1,2 milijuna (+25%), dok je Sjeverna Amerika prodala 600.000 vozila (+5%). Ostale regije zajedno bilježe rast od 37 posto s 500.000 prodanih jedinica.
U Europi su prodaje potpuno električnih vozila (BEV) porasle za 29 posto, dok su plug-in hibridi (PHEV) rasli za 16 posto, što potvrđuje nastavak trenda poticanja prodaje isključivo električnih modela kako bi se ispunili ciljevi smanjenja emisija za 2025. godinu. Najveći rast među većim tržištima bilježe Španjolska (+57%), Italija (+56%), Njemačka (+42%) i Ujedinjeno Kraljevstvo (+32%), dok Francuska bilježi pad od 14 posto zbog smanjenja poticaja za potrošače.
Zabilježen je i porast izvoza plug-in hibrida iz Kine u Europu, pri čemu kineski proizvođači poput BYD-a i Cheryja nastoje izbjeći više carine koje se primjenjuju na BEV-ove i osvojiti veći udio na europskom tržištu.
Blagi rast u Sjevernoj Americi
Na sjevernoameričkom tržištu zabilježen je skroman rast od 5 posto u prva četiri mjeseca 2025., pri čemu se Meksiko ističe gotovo dvostrukim rastom zahvaljujući sve većem uvozu iz Kine. Sporazum o carinama između SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva rezultirao je 10-postotnom carinom na maksimalno 100.000 britanskih vozila, iako se samo manji broj tih automobila odnosi na EV modele. Jaguar Land Rover je glavni izvoznik u tom segmentu.
Također je postignut i drugi trgovinski sporazum između SAD-a i Kine, kojim se recipročni dio carina privremeno smanjuje u razdoblju od 90 dana, iako carine na vozila i dijelove i dalje ostaju na snazi.
U Kini rast od 35 posto
Kina je i dalje najveće pojedinačno tržište s rastom od 35 posto u razdoblju siječanj–travanj u odnosu na isto razdoblje lani. Iako je u travnju prodaja pala za 9 posto u odnosu na ožujak, u odnosu na travanj 2024. zabilježen je porast od 32 posto. Novi trgovinski dogovor sa SAD-om predviđa ukidanje i suspenziju dijela carina na 90 dana, no visoke carine koje je prethodno uveo predsjednik Biden za kineska električna vozila ostaju na snazi. Ipak, njihova primjena zasad nema značajan učinak jer kineski proizvođači još ne izvoze veće količine EV-ova na američko tržište – mjera djeluje više kao zaštitna barijera protiv njihovog ulaska.
Ukupno gledajući, globalno tržište električnih vozila nastavlja snažan rast unatoč izazovima u obliku carinskih sporova i promjena u poticajnim politikama. Europa i Kina trenutno prednjače u transformaciji autoindustrije prema električnoj mobilnosti.