Azerbajdžan se sve bolje pozicionira kao nezaobilazan energetski i transportni koridor

Autor: N. D. Objavljeno: 20.08.2024. 🕜 09:56 Lokacija: Baku (Azerbajdžan)
  • Vizualizacija plinske ili naftne platforme (izvornik: Shutterstock, 2011.) 

• platforme, proizvodnja nafte i plina, istraživanje nafte i plina
    Izvor: Shutterstock

Pozadina posjeta Putina Azerbajdžanu je u transportnom koridoru sjever-jug

Ruski plinski div Gazprom i državna naftna kompanija Azerbajdžanske Republike (SOCAR) dogovorili su proširenje strateškog partnerstva, rekao je izvršni direktor Gazproma Aleksej Miller.

Izaslanstvo Gazproma sudjelovalo je ovaj tjedan u događanjima vezanim uz državni posjet ruskog predsjednika Vladimira Putina Azerbajdžanu, prvog inozemnog posjeta ruskog predsjednika od početka rata u Ukrajini.

"Uzajamno korisno partnerstvo između Gazproma i SOCAR-a dinamično se razvija. Na primjer, tu je projekt Sjever-Jug, odnosno sveobuhvatni znanstveno-tehnički program koji će biti potpisan u rujnu ove godine. Postignut je dogovor o proširenju višestranog strateškog partnerstva", prenio je Millerove riječi medijski ured tvrtke.

Projekt Sjever-Jug multifunkcionalni je transportni koridor za robe iz Indije i Perzijskog zaljeva prema sjeveru. Pomorski promet kroz Perzijski zaljev, Indijski ocean, Suez i Mediteran te do Baltika i Helsinkija traje 45 do 60 dana, a Sjeverno-južni koridor ima potencijal skratiti to vrijeme na 20 do 25 dana, povezivanjem željeznica Azerbajdžana i Irana, koja kad se dovrši preostalih 167 km, povezat će Skandinavske zemlje, Rusiju, Azerbajdžan i Iran u jednu mrežu. Rusiji bi transport preko Azerbajdžana do Perzijskog zaljeva, umjesto preko Sueza, skratio put za 10 dana. Za tim koridorom vlada velik poslovni interes više zemalja i niza kompanija. Cilj je transport 30 mil. tona do 2030.

 
Sve jači SOCAR

 

SOCAR izrasta u pravog naftno-plinskog diva na istoku. U drugom kvartalu ove godine tvrtka je proizvela 1,9 milijuna tona nafte i 1,8 milijardi kubičnih metara plina iz polja kojima upravlja samostalno ili u partnerstvu kao glavni dioničar. Proizvodnja plina u Azerbajdžanu porasla je za približno 5,2% u odnosu na prethodnu godinu, dosegnuvši 12,5 milijardi kubičnih metara u drugom tromjesečju. Ukupno je u istom razdoblju u Azerbajdžanu izvađeno 7,2 milijuna tona sirove nafte.

SOCAR-ov izvoz nafte iznosio je ukupno oko 4,2 milijuna tona, uključujući naftu koju proizvodi izravno SOCAR i njegov udio u proizvodnji međunarodnih konzorcija u Azerbajdžanu. Tvrtka je također zabilježila povećanje izvoza prirodnog plina od 9,2 %, dosegnuvši 6,2 milijarde kubičnih metara. Domaća potrošnja prirodnog plina tijekom izvještajnog razdoblja iznosila je 2,3 milijarde kubičnih metara.

U preradi je SOCAR u drugom kvartalu pretovario više od 1,5 milijuna tona nafte i više od 862 milijuna prostornih metara plina. Količine prerade plina porasle su za 0,6% u usporedbi s istim razdobljem 2023. Dodatno, SOCAR je izvezao preko 659 000 tona nafte, petrokemijskih i plinsko-kemijskih proizvoda iz svojih postrojenja u Azerbajdžanu, bilježeći rast izvoza od 8% u usporedbi s prethodnom godinom.

Cijeli niz zapadnih tvrtki posjetio je Azerbajdžan u godinama od početka rata u Ukrajini. Trenutno, Azerbajdžan plin prodaje Turskoj, Italiji, Grčkoj, Bugarskoj, Rumunjskoj, Mađarskoj, Srbiji i Gruziji a najavio je i suradnju sa Slovenijom. EU bi željela da ta zemlja plinom opskrbljuje i Ukrajinu no tu postoji niz tehničkih poteškoća koje nije jednostavno riješiti. 

TAGOVI