Nakon razgovora predsjednika Vladimira Putina i slovačkog premijera Roberta Fica, Rusija je u ponedjeljak izjavila da je situacija s europskim zemljama koje kupuju njezin plin preko Ukrajine vrlo komplicirana i zahtijeva više pažnje.
Ukrajina je rekla da neće obnoviti petogodišnji ugovor o tranzitu ruskog plina u Europu, koji bi trebao isteći krajem godine, jer ne želi pomoći vojnim naporima Moskve, dovevši tako svoje europske saveznike u nezavidnu situaciju. Prihodi od transporta pline čine čak 0,5% ukrajinskog BDP-a. Protok kroz Ukrajinu čini oko polovicu ukupnog ruskog izvoza plina u Europu. Slovačka, Italija, Austrija i Češka, koje su 65% potreba 2023. zadovoljile preko te rute, bit će najviše pogođene kad se isporuke obustave.
Fico je u nedjelju rekao da je Putin potvrdio spremnost Rusije da nastavi isporučivati plin Slovačkoj, iako je slovački čelnik rekao da je to "praktički nemoguće" nakon što istekne sporazum o tranzitu plina između Rusije i Ukrajine.
Nije bilo jasno o kakvom su potencijalnom rješenju dvojica čelnika razgovarala. Mađarska je također željela zadržati ukrajinsku rutu, iako će nastaviti primati ruski plin preko plinovoda Turski tok.
Ukrajinski predsjednik Zelenski rekao je prošlog tjedna da bi moglo biti moguće obnoviti ugovor o tranzitu, ali samo pod uvjetom da Rusiji ne bude plaćen plin dok ne završi rat, što je uvjet koji Moskva vjerojatno neće prihvatiti.
Putin je prošlog tjedna rekao da je jasno da neće biti novog dogovora s Kijevom o slanju ruskog plina preko Ukrajine u Europu. Moldavija je već objavila krizno stanje. Moskva je objavila da toj zemlji neće dati plin dok ne podmiri dug od oko 700 mil. USD.
EU ima neobvezujući cilj potpuno prestati uvoziti ruski plin do 2027. Transport azerbajdžanskog plina preko Ukrajine izgleda nije opcija. Preostaje povećani uvoz LNG-a ili novi ugovor između EU-a, Rusije i Ukrajine, za što u Bruxellesu nema političke volje.

