Plinofikacija Unsko-sanske županije predstavlja značajan iskorak u energetskoj infrastrukturi tog dijela Bosne i Hercegovine. Ostvarenjem tog projekta omogućilo bi se korištenje prirodnog plina kao ekološki prihvatljivog izvora energije u kućanstvima, industriji, gospodarstvu i javnom sektoru.
Na nedavnom sastanku federalnih ministara energije, rudarstva i industrije Vedrana Lakića i poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemala Hrnjića s premijerom Unsko-sanske županije Nijazom Hušićem te predstavnicima tvrtke BH-Gas, Terminala Federacije BiH i kantonalnim ministrima, naglašena je važnost projekta za razvoj regije.
"Plinofikacija povećava energetsku sigurnost i pridonosi ekonomskoj održivosti potencijalnim povezivanjem s postojećim plinskim sustavom u BiH", istaknuo je Lakić.
Tri faze
Projekt Zapadna interkonekcija BiH i Hrvatska predstavlja jedan od tri ključna interkonekcijska projekta BH-Gasa te ima tri faze, priopćilo je Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije (FMERI).
Prva faza predstavlja izgradnju plinovoda Tržac - Bosanska Krupa s odvojcima za Bihać i Veliku Kladušu ukupne dužine oko 80 km. Druga faza se odnosi na plinovod Bosanska Krupa - Sanski Most - Ključ dužine oko 75 km, dok treća faza obuhvaća plinovode na pravcima Ključ - Bosanski Petrovac i Pećigrad - Bužim ukupne dužine oko 40 kilometara.
"S ovom interkonekcijom dobili bismo novi izvor energije u zapadnom dijelu BiH, a realizacijom projekta bi se omogućilo povezivanje s transportnom mrežom Hrvatske, što otvara tržište Bosne i Hercegovine za pristup raspoloživim izvorima prirodnog plina u Europi, uključujući i plin s LNG terminala na Krku", naglasio je.