Nakon višesatne sjednice Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH usvojen je u četvrtak prijedlog Zakona o Južnoj plinskoj interkonekciji, s kompromisnim rješenjem koje je podržao HDZ BiH, Dodikov SNSD i najjači muslimansko-bošnjački SDA.
Prijedlog zakona o plinovodu koji bi BiH trebao diversificirati od ruskog plina, spojem na hrvatski sustav magistralnih plinovoda Plinacra, podržan je većinom glasova, kada se za zakon izjasnilo 81 zastupnik, dva suzdržana i jedan protiv. HDZ BiH je godinama tražio da sjedište tvrtke koja će upravljati plinovodom ne bude u Sarajevu, nego u Mostaru, "kako ih Sarajevo ne bi ucjenjivalo zavrtanjem ventila u Posušju", što nije prošlo.
Usvojen je umjesto toga zaključak o rekonstrukciji tvrtke koja će upravljati plinovodom, BH Gas-a, ujedno uvjet HDZ-a BiH, HSS-a, HRS-a i HNP-a za izglasavanje zakona. Amandmanom je dogovoreno je da Vlada Federacije BiH i BH Gas d.o.o. Sarajevo trebaju u roku od 30 dana započeti proces restrukturiranja tvrtke s ciljem uspješne realizacije tog plinskog projekta. Reforma uključuje izmjene upravnih i nadzornih struktura, te definiranje sjedišta za eventualno potrebne terenske urede kroz izmjene statuta i drugih relevantnih dokumenata.
Također, predviđena je analiza poslovanja BH Gasa uz uvažavanje nalaza i preporuka Ureda za reviziju institucija u Federaciji BiH.
Kompromis koji podrazumijeva drugačije kadroviranje
Riječ je o kompromisnom rješenju. Sjedište tvrtke koja će upravljati plinovodom biti će ipak u Sarajevu, kako je tražila američka adminstracija. Bit će to BH Gas koji bi trebao na upravljačkim mjestima početi zapošljavati i druge nacionalnosti a ne samo Bošnjake.
Zakon se donio pod velikim vanjskim pritiskom, koji je izazvao društvene kontroverze. Prije koji tjedan, američki veleposlanik na odlasku, ojačan timom Bidenove administracije, inzistirao je da posvađani političari u BiH usvoje taj zakon koji datira još iz 2021. i da se pokrene bitna investicija koja bi mogla drugačije promiješati geopolitičke karte.
Rasprava u parlamentu je bila prilično dramatična. Naime, bošnjačkim zastupnicima, koji nisu željeli kompromis s HDZ-om, se video vezom u pokrajnjoj prostoriji obratio američki ambasador u BiH Michael Murphy. Murphy je rekao da je plinovod ključan zato da se ne podržavaju ruski interesi u regiji, pošto u BiH sada stiže samo ruski plin, nakon čega su odlučili dati glas za kompromis.
Zakon je od strateškog interesa za građane Federacije, odnosno Bosne i Hercegovine jer će realizacija Projekta Južna interkonekcija omogućiti da neka područja budu prvi put u plinskoj konekciji, primjerice tuzlanski bazen.