Ministri energetike EU-a sastali su se u utorak kako bi razgovarali o sve većem uvozu LNG-a iz Rusije, o manjku energije u Ukrajini uoči zime i o tome kako uravnotežiti cijene energije u državama članicama.
EU je u lipnju dogovorio 14. paket sankcija uključujući zabranu prekrcaja ruskog LNG-ja od ožujka iduće godine, ali nije postigao potpunu zabranu. Od tada su Belgija i Nizozemska zabilježile nagli porast uvoza. Više od desetine potreba EU-a pokriva se ruskim LNG-jem.
U pismu u ponedjeljak, Francuska i još devet zemalja zatražile su od Europske komisije da predloži strože obveze izvješćivanja o ruskom LNG-ju za tvrtke koje skladište plin i dobavljače.
"Belgija će podnijeti zahtjev, a mi ćemo podržati inicijativu za strukturalniju zabranu i praćenje uvoza LNG-a iz Rusije", rekao je Kai Mykkanen, finski ministar klime i okoliša, novinarima prije sastanka. Nakon što je Moskva započela svoju invaziju na Ukrajinu u veljači 2022., EU je najavila napore prema postupnom ukidanju ruskih fosilnih goriva "što je prije moguće" bez određivanja datuma.
"U Belgiji smo vidjeli udvostručenje količina LNG-a. One su vjerojatno namijenjene sigurnosti opskrbe unutar Europe, ali imamo poteškoća s provedbom ovog paketa i zato tražimo sustav praćenja", rekao je Tinne van der Straeten, belgijski ministar energetike.
Nakon što je glavni plinovod Sjeverni tok u terorističkom napadu koji nije razjašnjen dignut u zrak 2022., ruski LNG uvoz u EU se povećao, dok plin još uvijek teče preko Ukrajine i Turske u središnju Europu.
"Neke zemlje imaju unutarnje probleme koji im zamagljuju prosudbu sprječavajući brzu promjenu opskrbljivača, ali prošle su dvije i pol godine pa je vrijeme da se pronađe alternativa", rekao je Krzysztof Bolesta, poljski ministar energetike.
Ugovor između Ukrajine i Rusije za protok plina preko Ukrajine trebao bi isteći u prosincu i neće biti produžen.