Mnoge zemlje u Europskoj uniji pate od nestašice vode, zbog čega Europska komisija želi potaknuti građane na štednju vode. Njemačka je trenutačno također vrlo suha. Ipak, nemoguće je predvidjeti kako će se količina oborina razvijati u nadolazećim mjesecima.
Zbog sve češćih suša u Europi, Europska komisija želi povećati svijest građana o nestašici vode i potaknuti ih na štedljivije korištenje tog resursa. Strategija za vodu trebala bi biti predstavljena prije ljeta, izjavila je europska povjerenica za okoliš Jessika Roswall za novine Funke Mediengruppe.
Mnoge europske zemlje godinama se suočavaju s nestašicom vode. Podaci Njemačke meteorološke službe pokazuju da i u Njemačkoj već mjesecima pada znatno manje kiše nego što je to uobičajeno prema dugogodišnjim prosjecima.
Ako i svibanj ostane uglavnom bez kiše, proljeće 2025. moglo bi biti najsušnije otkako postoje meteorološka mjerenja, odnosno od 1881. godine.
Dugotrajna suša u Njemačkoj sve više pogađa šume i poljoprivredu. UFZ-ov monitor suše već tjednima pokazuje raširenu sušu u površinskom sloju tla do dubine od 25 centimetara, posebno u sjevernoj i istočnoj Njemačkoj. Ono što je neuobičajeno jest da je tlo već u travnju bilo toliko suho, što je relativno rano u godini.
Kad je o Hrvatskoj riječ, prema podacima Državnog hidrometeorološkog zavoda u protekla dva mjeseca (ožujak i travanj) prevladavale su normalne i umjereno kišne oborinske prilike. Pri tome je na području Paga i Pazina bilo ekstremno kišno, a na području Bilogore i na krajnjem jugu Hrvatske vrlo kišno. Umjereno sušno bilo je na zadarskom području. Normalne oborinske prilike prevladale su u gotovo cijeloj Hrvatskoj na preostalim analiziranim skalama unatrag godine dana, tj. na skalama od tri, šest, devet i 12 mjeseci.