Krapinsko-zagorska županija u partnerstvu s Regionalnom energetsko-klimatskom agencijom Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA), Općinom Krapinske Toplice, tvrtkom AP Consulting i neovisnim norveškim institutom Norce provodi projekt 'HyPoKraT'.
Dosadašnje rezultate projekta predstavili su ovaj tjedan na konferenciji za medije u Energetskom centru Bračak župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, zamjenik ravnatelja REGEA-e Velimir Šegon, voditelj projekta iz tvrtke AP Consulting iz Varaždina Alen Požgaj i ravnatelj Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice Danijel Javorić Barić.
Kolar je istaknuo kako se dosad nije posvećivalo dovoljno pažnje geotermalnim energetskim potencijalima, već su se oni uglavnom koristili za toplice i turizam. "Kapaciteti nisu dovoljno veliki kako bi se iz ove bušotine proizvodila električna energija, ali su dovoljni da pokrijemo kapacitete grijanja cjelokupne bolnice, a dijelom i drugih objekata. Također, ta bi se energija mogla koristiti u poljoprivrednoj proizvodnji, gdje bi OPG-ovi bliži bušotini mogli koristiti njene geotermalne izvore za proizvodnju povrća", rekao je.
Zgrade javne namjene
Projekt HyPoKraT pokrenut je s ciljem istraživanja i vrednovanja geotermalnog potencijala na području općine Krapinske Toplice. Financiraju ga Island, Lihtenštajn i Norveška Financijskim mehanizmom Europskog gospodarskog prostora (EGP) za razdoblje 2014.-2021. godina. Ukupna vrijednost projekta je nešto manje od 254 400 eura. Prihvatljivi troškovi iznose nešto više od 216 200, što se s 85 posto financira iz EGP-a u okviru provedbe programa 'Energija i klimatske promjene', te s 15 posto iz vlastitih sredstva.
Šegon je rekao kako je trenutačno u izradi projektno-tehnička dokumentacije koja bi trebala biti gotova krajem godine, kako bi se mogla pokrenuti investicija koja bi omogućila radove na postojećoj bušotini u Krapinskim Toplicama. Osnovni korisnik takve geotermalne energije bit će Specijalna bolnica Krapinske Toplice, ali i nekoliko zgrada javne namjene. "Do kraja godine, bit ćemo spremni za prijavu ovog projekta na pozive za bespovratna sredstva, ako i kada budu otvoreni", napomenuo je.
Požgaj je pak naglasio kako se radi o uštedama na grijanju od 500 do 600 tisuća eura godišnje.
Danijel Javorić Barić je izjavio kako se time otvara ogroman potencijal za mjesto, a posebice za bolnicu.
Nadležna tijela za provođenje projekta Hypokrat su Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije u ulozi upravitelja programa te Energetski institut Hrvoje Požar u ulozi programskog partnera, objavljeno je na stranicama Krapinsko-zagorske županije.