Klimatske promjene ugrožavaju skijanje i 'snowboarding'

Autor: B. O. Objavljeno: 04.10.2024. 🕜 11:38 Lokacija: Zagreb
  • Skijanje (FOTO: Harri P/Unsplash; 2024.)
 - skijanje, snijeg
    Izvor: Harri P/Unsplash

Partnerstvom FIS-a i WMO-a skreće se pozornost na sumornu budućnost koja zbog klimatskih promjena očekuje zimske sportove i zimski turizam

Međunarodna skijaška i 'snowboarding' organizacija (FIS) i Svjetska meteorološka organizacija (WMO) sklopile su partnerstvo u cilju skretanja pozornosti na sumornu budućnost koja zbog klimatskih promjena očekuje zimske sportove i zimski turizam.

Memorandumom o razumijevanju te se dvije organizacije obvezuju na suradnju u isticanju dalekosežnih utjecaja globalnog porasta temperatura na snježni i ledeni pokrivač te na pokretanju praktičnih inicijativa za jačanje dijaloga između znanstvene i sportske zajednice. Ovo je prvi put da je WMO kao specijalizirana agencija Ujedinjenih naroda sklopio partnerstvo s nekom međunarodnom sportskom organizacijom, javlja Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ).

"Propali zimski odmori i otkazana sportska događanja doslovno su vrh ledenog brijega kad govorimo o klimatskim promjenama. Povlačenje ledenjaka, smanjenje snježnog i ledenog pokrivača i otapanje permafrosta u znatnoj mjeri utječu na planinske ekosustave, zajednice i gospodarstva te će imati sve ozbiljnije posljedice na lokalnoj, nacionalnoj i globalnoj razini koje će se zadržati stoljećima", navodi glavna tajnica WMO-a Celeste Saulo.

"Očito je da utjecaj klimatske krize seže mnogo dalje od FIS-a, pa i od sporta općenito, te da se čovječanstvo nalazi na istinskom raskrižju. Međutim, istina je da je zbog klimatskih promjena ugroženo samo postojanje skijanja i snowboardinga. Bili bismo nemarni kad ne bismo poduzeli sve što je u našoj moći na temelju znanosti i objektivne analize. Upravo to i pokušavamo i ta su nastojanja u središtu ovog obećavajućeg partnerstva s WMO-om", kaže predsjednik FIS-a Johan Eliasch.

FIS je u sezoni 2023./2024. organizirao 616 utrka Svjetskog kupa u svim disciplinama na 166 lokacija. Zbog vremenskih prilika, otkazano je 26 utrka.

 

Umjetni snijeg

Potpisani sporazum stupa na snagu prije zimske sezone 2024./2025. na početno razdoblje od pet godina, uz mogućnost automatskog produljenja. Njime se utire put širokom rasponu zajedničkih aktivnosti i inicijativa kojima se znanstveni podaci i stručna znanja WMO-a i njegovih nacionalnih meteoroloških i hidroloških službi dovode u samo središte snježnih sportova i planinskog turizma, područja u kojima se sve više osjeća utjecaj klimatskih promjena.

Partneri će svake godine utvrditi popis inicijativa koje će se provoditi, a prve među njima već su planirane za sljedećih nekoliko tjedana.

Dvije partnerske organizacije održavaju 7. studenog webinar o klimatskim promjenama i njihovim mogućim utjecajima na snijeg i led te na snježne sportove za svih 137 nacionalnih skijaških udruženja te za voditelje mjesta održavanja događanja i njihove organizatore, koji će uključivati pregled naprednih alata za izradu vremenskih prognoza za potporu optimalnom upravljanju snijegom u okolici skijališta.

 

Širi izazovi

Utjecaj klimatskih promjena na zimske sportove i zimski turizam predmet je istraživanja brojnih studija, s obzirom na gospodarsku važnost tih djelatnosti za planinska i nordijska područja. 

Naime, u studiji koju su francuski i austrijski znanstvenici objavili 2023. u časopisu 'Nature Climate Change', kojom je obuhvaćeno 2.234 skijališta u 28 europskih zemalja, predviđa se da će bez umjetnog snijega 53 posto odnosno 98 posto tih skijališta biti izloženo vrlo visokom riziku od nedostatka snijega pri globalnom zagrijavanju od 2 °C odnosno 4 °C. U studiji se naglašavaju širi izazovi povezani s okolišem i klimom, uključujući potrebu da se globalno zagrijavanje ograniči smanjivanjem emisija stakleničkih plinova.

Izvor: Yegorov / Shutterstock

Nadalje, Švicarska, u kojoj se nalaze sjedišta obaju međunarodnih organizacija, analizirala je detaljne scenarije klimatskih promjena ('Climate Change Scenarios'): alpski ledenjaci izgubili su oko 60 posto volumena od 1850. godine. Osim toga, na visinama nižim od 800 m broj dana kada je padao snijeg prepolovio se od 1970., a oborine su poprimile oblik kiše umjesto snijega, navodi MeteoSwiss, švicarska nacionalna meteorološka i klimatološka služba.

K tomu, prije 50 godina razina na kojoj temperatura iznosi 0 °C nalazila se na nadmorskoj visini od oko 600 m. Danas su zime sve toplije, a ta se razina pomaknula na oko 850 m. U švicarskim Climate Change Scenarios CH2018 predviđa se da će se ta razina do 2060. pomaknuti na oko 1.300 – 1.500 m ako se ne poduzmu napori za ublažavanje klimatskih promjena.

TAGOVI