Osijek je već treću godinu zaredom najuspješniji veliki hrvatski grad u odvojenom prikupljanju otpada. Također, jedini je veliki grad koji je prešao 50 posto odvojeno prikupljenoga otpada.
Prema najnovijim podacima Ministarstva gospodarstva i zelene tranzicije (MZOZT) za 2023. godinu, taj grad je dosegnuo 57,65 posto odvojeno prikupljenog otpada, izvijestio je protekle subote gradonačelnik Osijeka Ivan Radić na konferenciji za novinare koja je održana u reciklažnom dvorištu na Jugu II.
"U prošloj godini je to bilo 51,2 posto, tako da i u ovoj imamo skok. Također je bitno reći da smo dvije godine unaprijed preskočili standard EU-a jer će od 2025. to biti 55 posto, a već sada u gradu Osijeku imamo 57,65 posto", dodao je, zahvalivši građankama i građanima Osijeka na savjesnosti i odgovornosti u odvajanju otpada.
"Također, tu je dobra infrastruktura, ali i edukacija od malih nogu. Osijek je i grad koji ima dovoljan broj reciklažnih dvorišta u odnosu na broj stanovnika. Imamo četiri reciklažna dvorišta koja su iznimno posjećena, jedini smo veliki hrvatski grad koji ni u ovoj godini neće platiti penale. Novce kojima bismo platili kaznu, a govorimo o stotinama tisuća eura, uložit ćemo u daljnju infrastrukturu za educiranje i za gospodarenje otpadom", istaknuo je.
Glomazni otpad
On je dodao kako je Osijek jedan od rijetkih gradova koji ima svoju kompostanu, podsjetivši i na mobilno reciklažno dvorište za prigradska naselja, kao i na reciklažno dvorište za građevni otpad u Sarvašu.
"Zadovoljavamo sve uvjete i zato imamo te rezultate. Dostigli smo najvišu razinu odvajanja otpada od vrata do vrata. Naime, naši sugrađani imaju na raspolaganju četiri spremnika u kućanstvima, šest spremnika u stambenim zgradama te četiri reciklažna dvorišta u kojima se može odvojiti 51 različita vrsta otpada. Od malih nogu, od vrtića provodimo edukacije naših najmlađih sugrađana, a da u Osijeku otpad nije smeće dokaz je i što smo prošle godine organizirali prvi u Hrvatskoj Eco City Waste festival", naglasio je.
"Od 35.000 tona otpada, 15.000 tona je završilo na Lončarici, a to je miješani komunalni otpad, dok je 20.000 tona odvojeno prikupljeni otpad. Tu je najveći postotak biootpada, više od 50 posto, koji završava na našoj kompostani gdje proizvodimo kompost prve, druge i treće klase. Oko 3.000 tona je papira, 2.000 tona plastike, a ostalo su staklo, metal i drveni, odnosno glomazni otpad", izjavio je Igor Pandžić, direktor gradske tvrtke Unikom.
K tomu, izvijestio je kako je pripremljen projekt izgradnje reciklažnog dvorišta za glomazni otpad, koji se još uvijek odlaže na Lončarici Velikoj te da će, na temelju nedavno potpisanoga sporazuma, edukaciju djece u školama i vrtićima uskoro provoditi studenti Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti, objavljeno je na stranicama Grada Osijeka.