Njemačke organizacije za zaštitu okoliša priopćile su u ponedjeljak da ponovno pokreću tužbu protiv Savezne vlade u vezi s izmijenjenim zakonodavstvom o smanjenju emisije stakleničkih plinova. Greenpeace i Germanwatch izjavili su kako iza tužbe pred Ustavnim sudom u Karlsruheu stoji 54.000 tužitelja. Rekli su također da zahtijevaju poduzimanje koraka koji bi rezultirali smanjenjem emisija iz transporta.
Savezna vlada je odgađala učinkovite i društveno pravedne mjere za očuvanje klime i time kršila prava na slobodu i jednakost prema ustavu, izjavila je Roda Verheyen, odvjetnica koja zastupa tužitelje. "Smanjenje emisija mora se uvesti i provesti na vrijeme, a izmjenama Zakona o zaštiti klime postiže se upravo suprotno", rekla je.
Njemački savezni parlament Bundestag u proljeće je usvojio amandman na zakon koji je omogućio uravnoteženje između različitih onečišćujućih djelatnosti.
Postizanje općeg cilja
Ranije, kada su pojedinačne grane, poput prometa ili građevinarstva, propustili ciljeve smanjenja u određenoj godini, ministarstva su morala predložiti hitne programe u sljedećoj godini. Prošle su godine te dvije djelatnosti promašile svoje ciljeve.
Izmjena predviđa procjenu koja se provodi tijekom više od jedne godine i po djelatnostima, pri čemu je odlučujući čimbenik postizanje općeg cilja.
Kada procjene u dvije uzastopne godine pokažu da Savezna vlada nije na pravom putu da ispuni svoje klimatske ciljeve za 2030., tada mora napraviti određene prilagodbe, izvijestila je njemačka novinska agencija DPA.
Udruge za zaštitu okoliša ističu uspješnu tužbu pokrenutu 2021., kada je Ustavni sud presudio da Savezna vlada mora učiniti više za postizanje klimatskih ciljeva i da ne može odgađati korake za smanjenje emisija stakleničkih plinova na štetu budućih generacija.