Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) i ove godine nastavlja s programom uklanjanja otpadnih vozila s hrvatskih otoka. Zahvaljujući tom programu, s hrvatskih otoka do sad je uklonjeno i zbrinuto već više od 100 vozila.
Objavom novog javnog poziva, Fond potiče jedinice lokalne samouprave na otocima i jedinice lokalne samouprave na kopnu kojima administrativno pripadaju otoci da do 31. listopada dostave podatke o lokacijama na kojima se nalazi još odbačenih vozila. Cilj poziva je organizirati i koordinirati akcije čišćenja i uklanjanja olupina, koje će Fond zatim predati na daljnju obradu.
"Vlasnici ovako odbačenih motornih vozila u velikom broju slučajeva nisu poznati, a uklanjanje može biti izuzetno financijski zahtjevno, osobito kad su vozila na nepristupačnim lokacijama. Za neke je akcije uklanjanja stoga potrebna suradnja i sa speleolozima te pripadnicima Hrvatske gorske službe spašavanja", objavljeno je na stranicama FZOEU-a.
Potencijalni korisnici se za financiranje uklanjanja Fondu prijavljuju e-mailom, na adresu akcija.otpadnavozila@fzoeu.hr. Prilikom prijave, potrebno je dostaviti dva obrasca: jedan s općim podacima o prijavitelju i drugi s podacima o otpadnim vozilima.
Isplata odgovarajuće naknade
Osim pozitivnog utjecaja na okoliš i sprječavanja onečišćenja, izvijestio je FZOEU, ovim se programom želi podići svijest javnosti o sustavu sakupljanja i obrade motornih vozila koje radi oštećenja, dotrajalosti i drugih uzroka postaju otpadom. Naime, za pravilno zbrinjavanje takvih vozila postoji razrađen i učinkovit sustav pa posjednici mogu kontaktirati ovlaštene sakupljače i dogovoriti odvoz.
Prilikom predaje vozila na obradu, osim na odvoz, posjednici mogu računati i na isplatu odgovarajuće naknade koja iznosi 0,13 eura (jednu kunu) po kilogramu težine predanog cjelovitog automobila. Sakupljena vozila sakupljači dalje prosljeđuju na daljnju obradu ovlaštenim obrađivačima, kako bi se iskoristile sve iskoristive komponente odnosno osigurala sirovina za daljnje korištenje.
Sve to u skladu je s načelima kružnog gospodarstva i europskom praksom, koja pokazuje da se čak 85 posto automobila uspješno reciklira, a novom Uredbom o vozilima koja su na kraju radnog vijeka taj se postotak želi još i povećati.