U čekaonici medicinskog centra liječnika Ivána Silve u Čileu, Nadia Saavedra i njezin suprug Claudio mirno sjede dok njihov trogodišnji sin Pablo ide na redovnu fizioterapiju.
Kad je Pablo imao godinu dana, počeli su primjećivati da se ne razvija kao druga djeca njegove dobi. Nije govorio i nije mogao održati kontakt očima. Testovi su potvrdili njihove strahove: Pablo ima autizam. On je među sve većim brojem djece s dijagnosticiranim autizmom koja su prošla kroz vrata Silvine ordinacije u gradu Calama, u srcu čileanske regije Antofagasta, rudarske regije bakra.
Kao i drugi medicinski stručnjaci, 71-godišnji pedijatar sumnja da je ovaj zabrinjavajući trend povezan sa zagađenjem iz golemih otvorenih rudnika bakra koji dominiraju ovom regijom u sjevernom Čileu – najvećem svjetskom proizvođaču bakra, metala ključnog za globalnu elektrifikaciju i energetsku tranziciju, piše Clean energy frontier.
“Kada sam počinjao, vidio sam jedan ili dva slučaja autizma mjesečno. Danas je to jedan dnevno, a ozbiljnost autizma se povećala,” rekao je Silva, regionalni direktor Čileanske liječničke udruge. Genetska oboljenja, respiratorni i kožni problemi također postaju sve češći među njegovim mlađim pacijentima.
Silva je dio skupine liječnika koji dižu uzbunu zbog sve većeg broja djece u regiji koja se rađaju s teškim autizmom i neurološkim stanjima.
Utvrđeno je da okolišni čimbenici utječu na pojavu i ozbiljnost autizma, a medicinski stručnjaci pozvali su na dodatna istraživanja utjecaja rudarenja bakra na zdravlje lokalnog stanovništva, osobito trudnica i djece. Ali nedostatak financiranja i ograničeni pristup laboratorijskim pretragama dosad su osujetili napore za sveobuhvatnim istraživanjem.
“Država ne želi znati što se ovdje događa”, rekao je Silva. “Nemamo namjeru istraživati je li ono što vidimo povezano s rudarenjem. Nema istraživačkih instituta, gotovo da nema uključenih sveučilišta i nema dovoljno liječnika u Calami.” Stalni pokušaji novinara da kontaktira čileansku vladu naišli su na zid šutnje. Ni ministarstvo rudarstva, zdravstva i okoliša niti regionalna vlada Antofagaste nisu odgovorili na zahtjeve za komentarom ove priče.
U izjavi nakon posjeta Čileu 2023., uključujući Calamu na sjeveru, David R. Boyd, posebni izvjestitelj UN-a za ljudska prava i okoliš u to vrijeme, napisao je da su njegovi razgovori sa “zabrinutim pojedincima” otkrili “jako dugotrajne povrede prava na život u čistom, zdravom i održivom okolišu”.
“U mnogim slučajevima ta kršenja traju desetljećima, ostavljajući ljude obespravljene, obeshrabrene i bez nade”, dodao je.