Još jedna zagrebačka škola u novom ruhu

Autor: B. O. Objavljeno: 13.12.2024. 🕜 09:50 Lokacija: Zagreb
  • Simbol zelene gradnje (izvornik: Shutterstock, 2018.)

• zelena gradnja, energetska učinkovitost, zgradarstvo
    Izvor: Shutterstock

Zgrada OŠ Augusta Cesarca je prešla iz energetskog razreda E u C

Grad Zagreb završio je energetsku obnovu zgrade Osnovne škole Augusta Cesarca, pojedinačno zaštićenog kulturnog dobra. 

"Energetska obnova škole Augusta Cesarca još je jedan primjer povijesno velikih ulaganja koje smo usmjerili u sustav odgoja i obrazovanja", izjavio je gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević, naglasivši kako je ovo deveta energetski obnovljena škola u njegovom mandatu. Dosad su obnovljene OŠ Dragutina Domjanića, OŠ Lučko, OŠ Vukomerec, OŠ Dobriše Cesarića, OŠ Tin Ujević, OŠ Fran Krsto Frankopan, OŠ Retkovec i OŠ Petra Preradovića.

"Ovakvi projekti objedinjuju naše zelene i naše socijalne ciljeve jer energetskom obnovom smanjujemo ekološki otisak, a istovremeno djeci i svim zaposlenicima škola činimo boravak u školi sigurnijim i ugodnijim", rekla je zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec, podsjetivši kako je Grad Zagreb prvi u Hrvatskoj pokrenuo pilot-projekt zelene javne nabave ekološki uzgojene hrane za djecu u osnovnim školama.

 

Dugoročna korist

Uz energetsku učinkovitost, obnova OŠ Augusta Cesarca je osigurala ugodniji boravak za 330 učenika kao i za osoblje škole te produljila životni vijek zgrade. Projekt je financiran iz proračuna Grada Zagreba s nešto manje od dva milijuna eura, uz sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) od 265.000 eura. 

Energetska obnova uključivala je obuhvatne radove koji su unaprijedili energetsku učinkovitost i funkcionalnost zgrade uz očuvanje njezine povijesne vrijednosti. Ključne aktivnosti uključivale su postavljanje termoizolacije zidova i krova te zamjenu stolarije; instalaciju sustava grijanja i hlađenja s modernim rješenjima poput kondenzacijskog kotla i ventilacijskih jedinica; ugradnju LED rasvjete te sunčane elektrane koja godišnje proizvodi 47.600 kW h zelene energije te rekonstrukciju gromobranske instalacije i uvođenje sustava video-nadzora.

"Rezultat ovih mjera je smanjenje potreba za toplinskom energijom za 62 posto, što godišnje štedi 306.853 kW h energije i smanjuje emisiju CO2 za čak 729 tona", objavljeno je na stranicama Grada Zagreba

Zgrada je prešla iz energetskog razreda E u C, čime se potvrđuje dugoročna korist za okoliš i korisnike.

TAGOVI