Oko 10 posto od 30 milijuna kućanstava u Njemačkoj koja se još uvijek oslanjaju na fosilna goriva za grijanje ne mogu adekvatno zagrijati svoje domove ili su "teško opterećeni" sve većim troškovima energije te se mogu smatrati energetski siromašnim, konstatirala je Savezna agencija za okoliš (UBA).
Više od 80 posto tih ranjivih kućanstava živi u višestambenim zgradama i gotovo svi su podstanari, navodi se u izvješću o rješavanju energetskog siromaštva u Njemačkoj u svjetlu rastućih cijena fosilnih goriva. U izvješću je također utvrđeno da zemlji nedostaje jasna definicija energetskog siromaštva, što ga čini težim za rješavanje, ali se dodaje da ga treba shvatiti kao problem sam po sebi, a ne kao dio općeg siromaštva.
Konzultantski institut za održivi razvoj Institut za primijenjenu ekologiju (Öko-Institut), koji je izradio izvješće za UBA, otkrio je da kućanstva s niskim prihodima "nisu u stanju dovoljno reagirati na porast troškova fosilnih goriva, na primjer kao rezultat cijena CO2, ulaganje u energetski učinkovitu obnovu ili ugradnju OIE"
Klimatske mjere kao što je cijena CO2 nerazmjerno utječu na kućanstva s niskim prihodima. Nova shema trgovanja emisijama Europske unije (ETS II) za prometni i građevinski sektor trebala bi stupiti na snagu 2027. i mogla bi dodatno povisiti cijene energije. EU uspostavlja Socijalni klimatski fond uz ETS II i zahtijeva od država članica da identificiraju ranjive skupine i osmisle politike koje će im pomoći u prijelazu na klimatski prihvatljive tehnologije.
Öko-Institut i UBA predlažu "socijalno diferencirani" francuski program subvencija MaPrimeRénov' (Moja premija za obnovu) kao model za Njemačku kako bi svoju energetsku tranziciju učinila pravednijom. Francuski model nudi kućanstvima s niskim prihodima veću financijsku potporu za energetski učinkovitu obnovu zgrada, bez traženja da zgrade prije naprave skupi energetski certifikat, što je uvjet u Hrvatskoj. U Francuskoj projekt uključuje najmanje 2 poteza toplinske izolacije na zidovima, krovu, podovima ili prozorima, a traži se i da radove izvodi majstor s oznakom „priznato jamstvo za okoliš – EGR”, dok za radove na priključenju na toplinsku i/ili hladnu mrežu nije potreban izbor stručnjaka za EGR.