Multinacionalni naftaški div BP planira realizirati golemi projekt za pohranu ugljika ispod Sjevernog mora koji bi bio ključan za Britaniju da postigne svoje ciljeve emisija. Istodobno, danski Orsted želi na dijelu teritorija izgraditi ogromnu pučinsku vjetroelektranu. Međutim, morsko dno se ne može koristiti za obje namjene i od nečega treba odustati.
Britanija je dodijelila preliminarne dozvole za oba predložena projekta prije više od deset godina, kada se preklapanje od oko 110 km2 nije smatralo nepremostivom preprekom ni za jednu tehnologiju. Međutim, sada se odvija spor između BP-a i Orsteda oko prvenstva u ovoj "zoni preklapanja" koju dijele vjetroelektrane Hornsea 4 i mjesta za hvatanje i skladištenje ugljika Endurance (CCS) u blizini Yorkshirea, piše Reuters.
Rizik sudara brodova
Studije su istaknule rizik sudara brodova koji se koriste za praćenje istjecanja ugljika s vjetroturbinama pričvršćenim na morsko dno. Prošle je godine Uprava za prijelaz u Sjeverno more (NSTA), koja regulira energetske aktivnosti na moru, zaključila da su velika križanja između takvih pothvata neizvediva s trenutnom tehnologijom.
BP nije voljan prijeći na skuplji sustav nadzora bez broda, a Orsted ustupiti teritorij, a obojica kažu da bi takvi ustupci utjecali na isplativost projekata. Prema uključenim tvrtkama i stručnjaku za zeleni prijelaz na Sjeverno more, ovaj većinom neprijavljeni sukob riskira potkopavanje britanskih ciljeva da ispuni svoje klimatske ciljeve. Naime, kapaciteti CCS-Endurancea mogli bi pokrivati barem polovicu od 20-30 milijuna tona CO2 koliko zemlja namjerava uhvatiti godišnje do 2030. godine.
Novi sporovi su mogući
Obračun BP-a i Orsteda također bi mogao nagovijestiti slične sporove drugdje u sve gušćem Sjevernom moru, rekli su stručnjaci Reutersu. Britanska istočna obala, koja se može pohvaliti povoljnim geološkim formacijama za skladištenje ugljika i plitkim vodama za pučinske vjetroelektrane s fiksnim dnom, postaje ključno bojno polje za konkurentne zelene tehnologije u nadolazećim godinama.
Britanski BP i danska tvrtka za obnovljive izvore energije Orsted kažu da su predani pronalaženju rješenja za njihov spor, koji dolazi do vrhunca u nadolazećim mjesecima; Britanske vlasti trebale bi odlučiti hoće li Hornsea 4 dati konačno zeleno svjetlo 22. veljače, dok BP i njegovi partneri planiraju donijeti konačnu odluku o ulaganju u Endurance ove godine.
Nisu u pitanju samo klimatski ciljevi, već se i mnogo novca vrti oko projekata koji bi zajedno pokrili oko 500 četvornih kilometara morskog dna. BP nije dao procjenu troškova za Endurance, dok je Orsted svoju vjetroelektranu procijenio na do 8 milijardi funti (9,9 milijardi dolara).
Izdavanje dozvola
Na pitanje kako dva takva projekta mogu završiti na istom području, Ministarstvo za poslovanje, energetiku i industriju reklo je Reutersu da je vlada postavila ambiciozne ciljeve za postavljanje CCS-a i vjetroelektrana na moru, koji su bili ključni za njezine napore da dosegne nulte emisije do 2050. U nastojanju da riješe sukobe i izbjegnu buduće, vlasti Ujedinjenog Kraljevstva uspostavile su 2021. forum regulatora i stručnjaka iz industrije za pučinske vjetroelektrane i CCS kako bi razvili bolju koordinaciju.
BP, Orsted i Crown Estate izjavili su za Reuters da već nekoliko godina raspravljaju o rješenjima za suživot, iako nisu komentirali kako su se njihova stajališta razvijala tijekom prošlog desetljeća o rizicima preklapanja povezanih s tehnologijama.
