Cijena nafte juri prema 100 USD

Autor: N.D. Objavljeno: 10.10.2022. 🕜 08:55 Lokacija: London (Velika Britanija)

Analitičari očekuje da će cijela 2023. biti deficitarna crnim zlatom

Cijene nafte prošli su tjedan podivljale, Brent je skočio za 15 posto (najviše od ožujka), a ključni razlog je odluka OPEC+ grupe da smanji dnevnu proizvodnju za dva milijuna barela, što je najveći šok ponude u više od dvije godine. Točnije, doći će do pada proizvodnje od milijun barela dnevno, jer članice OPEC-a uopće nisu bile u stanju mjesecima ispunjavati zacrtane proizvodne kvote. Brent je za manje od dva dolara bliži granici od 100 dolara, WTI nafta se također popela iznad 90 dolara i, gledajući tehničku analizu, nalazi se u prekupljenom području prvi put od lipnja. Samo u petak ove su dvije vrste nafte poskupjele oko četiri posto, unatoč rastu vrijednosti dolara, piše SEEbiz. 

Kako piše OilPrice, najveći dobitnik ovog smanjenja proizvodnje je Rusija, koja uopće neće trebati smanjivati proizvodnju, a cijene nafte nastavit će rasti pa će na nafti i dobro zarađivati. Rusija je prema procjenama milijun barela dnevno ispod svoje proizvodne kvote za rujan koja je 11 mil. bl/d, a zamjenik premijera Aleksandar Novak je izjavio da zemlja neće opskrbljivati one zemlje koje uvedu ograničenje cijene, na što poziva EU. 

Saudijska Arabija će smanjiti proizvodnju za 526.000 bl/d s ciljem proizvodnje 10,47 mil. bl/d. Iako neki kažu da je potez OPEC+ tehničke naravi, analitičari smatraju da je rez u opskrbi politički motiviran, a cijena nafte doseći će 100 USD prije nego što se mislilo. Još gore, očekuje se da će tržište biti "kratko" cijelu 2023. Goldman Sachs svoju je prognozu cijena za ovaj kvartal povećao za 10 USD na 110 USD/bl. 

Biden pritišće Saudijce

Predsjednik Joe Biden izrazio je razočaranje odlukom OPEC+, ali u međuvremenu, uoči izbora na sredini mandata, nestrpljivo traži nova rješenja za zaustavljanje rasta cijena nafte. Ujedno, OPEC-ova odluka znači i novo zaoštravanje odnosa između Bijele kuće i saudijske kraljevske obitelji. Demokratski senatori pozivaju vladu da prekine vojnu pomoć Saudijskoj Arabiji, a neki predlažu zakone koji bi od vlade zahtijevali povlačenje vojnih jedinica i proturaketnih sustava iz Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata. 

"Drastično smanjenje proizvodnje, unatoč Bidenovim prijateljskim ponudama objema zemljama, neprijateljski je čin protiv Sjedinjenih Država i jasan znak da su dvije zemlje odlučile podržati Rusiju tijekom rata s Ukrajinom. Ne vidimo razloga zašto bi Sjedinjene Države trebali nastaviti jamčiti sigurnost naftnih polja u zemljama koje aktivno djeluju protiv nas", objavili su kongresmeni.

TAGOVI