Cijene električne energije eksplodirale uslijed hladnog vala

Autor: N.D. Objavljeno: 20.12.2021. 🕜 09:10 Lokacija: Zagreb

Omikron straši trgovce crnim zlatom, dok cijene struje u zapadnoj Europi nekontrolirano rastu

Cijene energije ostaju visoke, pri čemu električna energija predvodi rast u Europi, dok cijena nafte blago padaju. Agencije javljaju da je Europa s cijenama energije trenutno prepuštena milosti vremenske prognoze, što, gledajući cijene ne nekim tržištima, itekako ima smisla. Iako je vrijeme još uvijek realtivno blago, cijene električne energije u Njemačkoj i Francuskoj su ogromne. Analitičari zaključuju da ove zime za topljenje tržišta neće biti potrebna nagla hladna fronta - ono se događa samo po sebi s niskim razinama plina u skladištima i strahom koji to nosi. Europska centralna banka projecirala je 3,2% inflacije u narednoj godini, a dvije trećine za to su zaslužne visoke cijene energije.

Cijene nafte prošlog su tjedna pale zbog brzog širenja omikron varijante koronavirusa, jer brojne zemlje uvode restriktivne mjere kako bi pokušale obuzdati brže širenje bolesti, a to bi moglo oslabiti potražnju za naftom. Na londonskom tržištu naftom se trgovalo 2,6% jeftinije, a barel je na 73,5 USD, dok je pad na američkom tržištu bio blažih 1,3% i nafta je na 70,8 USD. 

Sve veći broj država uvodi neki oblik karantene i destimulira okupljanja i putovanja, a neke zemlja zatvaraju i ugostiteljske objekte uoči Božića, tako da trejderi očekuje stagnaciju cijena. Međunarodna agencija za energiju IEA objavila je da će omikron varijanta, u kojoj se broj oboljelih zadnjih dana udvostručuje svakih par dana, smanjiti globalnu potražnju za crnim zlatom, a agencija smatra i da će ponuda biti veća od potražnje barem do kraja 2022. Tržište je dobro opskrbljeno, jer broj aktivnih postrojenja u SAD-u raste, a OPEC će reagirati i prije početka 2022., ako bude potrebno. 

Cijene električne energije

Cijene električne energije u Europi znatno su povećane jer se kontinent suočava s prvim jačim valom hladnoće, a Francuska je zaustavila veći broj nuklearnih reaktora. Kombinacija hladnoće, manjka vjetra na kontinentu i proizvodnih kapaciteta iz nuklearki u kombinaciji s vrlo skupim plinom, dovela je do rekordnih cijena u Španjolskoj, dok su cijene u Francuskoj na najvišoj razini od 2009., opasno blizu 400 eura/MWh. 

U toj zemlji iz sigurnosnih je  razloga trenutno s mreže skinuto čak 14 od 56 reaktora, a ugovori za kupovinu struje u siječnju zatvaraju se na 590 EUR/MWh, a za veljaču čak na 648 EUR/MWh. U susjedstvu je srećom, bolja situacija s cijenama. Na nama referentnoj burzi energije u Mađarskoj električnom energijom za dan unaprijed se trguje po cca 330 EUR/MWh, dok su fjučersi za prvi kvartal 2022. na 374 EUR/MWh, a za godinu na 246 EUR/MWh. 

A kako stoji plin...

Benčmark cijena plina u Europi usedmerostručen je u odnosu na početak godine. Na TTF čvorištu u Nizozemskoj cijena siječanjske isporuke je na 148 EUR/MWh. Na mađarskoj burzi prirodnim plinom ponešto je bolje: za isporuke u siječnju 2022. trguje se po 127 EUR/MWh, a cijena za prvi kvartal je na razini 115 EUR/MWh. Očekuje se da će cijena plina na ljeto iduće godine pasti na razumnijih 66 EUR/MWh, što je i dalje tri puta više nego na početku ove godine. 

Gazprom je u nedjelju naglo smanjio isporuke za Europu plinovodom Yamal, glavnom rutom za dobavu EU, bez obrazloženja Reutersu, a tvrtka je započela povlačiti plin iz skladišta u Rusiji, gdje se očekuje vršna potrošnja za mjesec dana. Ako ruska opskrba plinom ostane na trenutnoj razini, europska plinska skladišta bit će na manje od 15% na kraju ožujka, što je najniža razina ikada, smatra konzalting tvrtka Wood Mackenzie, i to pod pretpostavkom uobičajenih vremenskih prilika. 

TAGOVI