Od početka travnja 2022. cijena električne energije za kućanstva raste barem 4%

Autor: N.D. Objavljeno: 20.12.2021. 🕜 12:37 Lokacija: Zagreb

HEP: ne možemo procijeniti koliko će u konačnici poskupjeti električna energija nakon 1. travnja

Sada je i službeno - u skladu s političkim najavama, od proljeća će kućanstva plaćati skuplju električnu energiju, jer prošli su tjedan povećane mrežarine i prijenos električne energije. Naime, od početka travnja 2022. poskupit će električna energija za kućanstva, a poskupljenje će zahvatiti i kupce u kategoriji poduzetništvo na srednjem naponu.
Odlukom Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) od prošlog tjedna povećane su cijene tzv. mrežarine za distribuciju i prijenos električne energije. Slijedom tog povećanja, električna energija trebala bi za prosječno kućanstvo s potrošnjom 300 kWh mjesečno poskupjeti barem 4% mjesečno, kod dvotarifnog brojila na univerzalnoj usluzi HEP-a. Ta informacija potvrđena nam je iz HERA-e. 

HERA-ina odluka

"Od 1. travnja će se prosječna naknada za korištenje mreže za krajnje kupce iz kategorije poduzetništvo na niskom naponu na godišnjoj razini povećati za 4,0%, a za krajnje kupce iz kategorije kućanstvo za 8,1%, odnosno da će se prosječni mjesečni troškovi za naknadu za korištenje mreže za krajnje kupce iz kategorije poduzetništvo na niskom naponu povećati za 24,63 kn, dok će se navedeni troškovi za krajnje kupce iz kategorije kućanstvo povećati za 6,47 kn mjesečno.", kažu u odgovoru HERA-e na naš upit. 


Treba naglasiti da je moguće da krajnje poskupljenje bude i veće, jer mrežarina u računu za električnu energiju čini prosječno 25% ukupne cijene. Ostale stavke su cijena energije, PDV i naknada za OIE. Dođe li do poskupljenja i na tarifnoj stavci naknade za električnu energiju – što je lako moguće, jer su tržišne cijene električne energije rapidno povećane ove godine – povećanje cijene električne energije moglo bi biti i veće. Takvu smo informaciju dobili i iz Hrvatske elektroprivrede, koja drži veliku većinu opskrbe kućanstava i poduzetništva. „U ovom trenutku nije moguće procijeniti učinak novih tarifnih stavki za prijenos i distribuciju na ukupne konačne cijene električne energije za krajnje kupce, koje uključuju i trošak energije, u razdoblju nakon 1. travnja 2022.“, stoji u odgovoru HEP-a na naš upit. 

Poskupljenje u svim tarifnim modelima

Naime, HEP je zatražio nove tarifne stavke za distribuciju i prijenos, a HERA je njihove prijedloge odbila, te je u skladu s pripadajućim Metodologijama donijela svoje tarife koje su i objavljene prošli ponedjeljak u Narodnim novinama. Od Nove godine pa do 1. travnja promjene mrežarina neće biti, no nakon 1. travnja to se mijenja. Uvidom u odluku HERA-e vidljivo je povećanje tarifa za distribuciju u višim tarifama na niskom naponu u tarifnim modelima (TM) Bijeli i Crveni te u TM Crni. Povećane su i naknade za obračunsko mjerno mjesto, kao i obračunska vršna radna snaga. Također, poskupljuje mrežarina za javnu rasvjetu, kao i prekomjerna jalova energija za poduzetništvo. Kad je riječ o prijenosu od 1. travnja iduće godine povećana je viša tarifna stavka u TM Bijeli za kućanstva i poduzetništvo. 

Procjena ukupnog povećanja prihoda HEP ODS-a od naknade za korištenje distribucijske mreže, a na temelju spomenute Odluke HERA-e iznosi 3,68%, odnosno oko 122 milijuna kuna godišnje. Za kategoriju kućanstvo, prosječno povećanje naknade za korištenje distribucijske mreže u 2022. godini iznosi 36,24 kn, odnosno 3,02 kn na mjesečnoj razini, a prosječno povećanje se razlikuje za pojedine tarifne modele te će ovisiti i o ostvarenoj potrošnji električne energije“, stoji u HEP-ovom odgovoru na naš upit te dodaju da za kategoriju poduzetništvo, prosječno povećanje naknade za korištenje distribucijske mreže u 2022. godini iznosi 173,16 kn, odnosno 14,43 kn na mjesečnoj razini, kažu u HEP-u. 

Od početka godine cijene električne energije na burzama u EU rapidno su porasle, a HEP iz uvoza podmiruje 30 do 40% potreba za električnom energijom. Gotovo da nema europske zemlje u kojoj cijene struje za kućanstva zadnjih mjeseci nisu rasle, zbog čega su neke zemlje uvele i energetske vaučere, a neke su već provele razne mjere u pokušaju obuzdavanja raste troška za električnu energiju. Vrijedi primijetiti da je HEP uz odobrenje Vlade nedavno uzeo kredit za likvidnost i investicije na razini 2,6 mlrd. kuna. 

Skriveni troškovi energije

Nenad Kurtović, savjetnik za kupoprodaju električne energije u splitskoj udruzi Potrošač izračunao je da će poskupljenje za građana na stavkama distribucija i prijenos za prosječnog kupca biti 4% mjesečno za dvotarifna brojila. Napominje da u obzir treba uzeti da se u računu plaća i cijena energije, naknada za obnovljivce i PDV. Kako su cijene na burzi rapidno porasle, izgledno je da će povećanje za građane biti i veće, smatra Kurtović. 

Od početka listopada HEP je poduzetnicima kojima je istekao ugovor digao cijenu energije za 40%. To treba negdje izraziti pa su poskupjele usluge i robe. Iz prosječne plaće u Hrvatskoj samo tri posto mjesečno troši se na električnu energiju, a 50-60% na hranu i zato mislim da bi bilo bolje da je cijena električne energije za kućanstva rasla više nego ona za poduzetništvo, jer to će se lakše podnijeti, nego poskupljenje hrane i usluga, gdje je zapravo skriven rast cijene energije“, kaže Kurtović. 

Prethodne tarifne stavke za distribuciju i prijenos važeće su od početka 2019., kada su tarifne stavke smanjivane. Za krajnje kupce iz kategorije poduzetništvo na visokom naponu smanjenje iznosa tarifnih stavki iznosilo je tada 10%, za krajnje kupce iz kategorije poduzetništvo na srednjem naponu smanjenje iznosa tarifnih stavki iznosilo je 15%, a za krajnje kupce iz kategorije poduzetništvo na niskom naponu tarifni model Crveni smanjenje iznosa tarifnih stavki iznosilo je 15%, podsjećaju iz regulatorne agencije.

TAGOVI