U Sloveniji od Nove godine znatno više cijene električne energije

Autor: N.D. Objavljeno: 17.12.2021. 🕜 09:10 Lokacija: Ljubljana (Slovenija)

Znatan porast cijene električne energije u susjednoj zemlji

Opskrbljivači električnom energijom u Sloveniji od početka iduće godine povećavaju cijene za kućanstva. Mariborska Energija plus podiže cijenu električne energije za približno 30%, no kako ta stavka čini približno trećinu računa, konačno povećanje računa bit će približno 10%. Isto je u Sloveniji prvi napravio Petrol, također za 30% koji je povećao i cijenu prirodnog plina za 12%. GEN-I je pak objavio da do proljeća neće mijenjati cijene.

Energetika Ljubljana, opskrbljivač toplinske energije račune za prosinac povećao je za 20%, jer je toplinska energija od studenog, kad je iznosila s 59,8 eur/MWh povećana na 75,3 eur/MWh. Slovenski mediji su izračunali da je godišnje povećanje toplinske energije i pripreme tople vode ove godine u slovenskoj metropoli za prosječnog kupca povećano cca 17%. Između 16 slovenskih opskrbljivača najjeftiniji je GEN-I, zatim Telekom (koji od Nove godine prestaje s tom djeatnošću) te Sonce energija. Razlika između najskupljeg (Energija plin i struja) i najjeftinijeg opskrbljivača u Sloveniji je čak 65%, javlja slovenska televizija. 

Sloveni premijer Janez Janša je kazao da je na cijene moguće utjecati regulacijom marži te mogučnošću uvođenja energetskog vaučera za kućanstva koja su posebno ugrožena. Slovenija uvozi približno 15% električne energije čija cijena je na tržištu. U odnosu na travanj  

TAGOVI