Cijene nafte prošli su tjedan dosegle najvišu razinu u pet mjeseci, ponajviše zahvaljujući rastu napetosti na Bliskom istoku i ukrajinskim napadima na ruske rafinerije. Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna skočila 4,2%, na 91,17 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 4,5%, na 86,91 dolar.
Ovaj tjedan donio je smirivanje koje je vidljivo na azijskom tržištu. Cijene nafte pale su u ponedjeljak za više od dolar po barelu, a Brent je pao ispod 90 dolara. Napetosti na Bliskom istoku smanjene nakon što je Izrael povukao više vojnika iz južne Gaze i obvezao se na nove pregovore o potencijalnom prekidu vatre u šestomjesečnom krvavom sukobu koji je odnio ogroman broj ponajviše palestinskih civilnih žrtava.
Kao odgovor, fjučersi nafte Brent pali su za 1,48 dolara, ili 1,6%, na 89,69 dolara po barelu do 06:15 GMT. Američka sirova nafta West Texas Intermediate bila je 85,54 dolara po barelu, što je pad od 1,37 dolara ili 1,5%, javlja Reuters.
"Čini se da je katalizator to što je Izrael rekao da je povukao sve trupe osim jedne brigade iz južnog pojasa Gaze, vjerojatno kao odgovor na rastući međunarodni pritisak i za deeskalaciju napetosti nakon što je prošlog tjedna ubio starije iranske zapovjednike u Siriji", rekao je tržišni analitičar IG Tony Sycamore.
Međutim, struka drži da bi ovo moglo biti samo privremeno povlačenje jer događaj nije ponudio nikakve temeljne promjene, a Izrael izjavljuje da je spreman na sve buduće scenarije, što podrazumijeva i nastavak eskalacije. Broj aktivnih bušaćih postrojenja u SAD-u je na najnižoj razini od početka 2022., a zabrinutost oko gospodarskog rasta globalno je prisutna.
Analitičari Goldman Sachsa očekuju da će Brent ostati ispod 100 dolara po barelu u svom osnovnom scenariju koji pretpostavlja već solidnu potražnju, da nema daljnjih geopolitičkih udara na opskrbu naftom i da će povećani rezervni kapacitet navesti OPEC+ da poveća proizvodnju u trećem tromjesečju.