Istrani ne žele Plomin C na ugljen

Autor: N.D. Objavljeno: 08.03.2012. 🕜 12:31 Lokacija: Zagreb

Istrani upozoravaju da je Istra zbog ugljena ozračena tri puta više od hrvatskog prosjeka

Idući tjedan na Forumu za zaštitu okoliša i prirode koji okuplja predstavnike struke, gospodarstva i nevladinog sektora bit će prezentirana dopunjena Studija utjecaja na okoliš za HEP-ov projekt gradnje TE Plomin C 500 MW na ugljen. Najavljeno je to na okruglom stolu o Plominu C koji je organizirao Zbor novinara za okoliš Hrvatskog novinarskog društva. Okrugli stol okupio je isključivo protivnike projekta gradnje te elektrane na ugljen, uz izuzetak neutralnih sudionika iz Ministarstva zaštite okoliša i prirode i predstavnika izrađivača eko-studije Ekonerga
HEP i Ministarstvo gospodarstva nisu poslali svoje sudionike, upravo zato što će dopunjena eko-studija biti prezentirana idući tjedan. Bivši saborski zastupnik Dino Debeljuh je naglasio da su zbog elektrane u Plominu stanovnici Labinštine sve bolesniji, te da je činjenica da HEP čini "nasilje nad njima" jer se Istarska županija jasno odredila da ne želi gradnju nove elektrane na ugljen. "Ne razumijem zašto uopće razmatramo ugljen. Činjenica je da je istarski župan Jakovčić već u svojim izjavama napravio iskorak prema promjeni stava o Plominu C kad je rekao da će Istra prihvatiti ugljen ako im se dokaže da nije štetan, ali dok god takav stav ne prođe kroz Županijsku skupštinu, o ugljenu ne treba raspravljati", rekao je Debeljuh. Dodao je da je HEP nepouzdani partner koji nije uložio ni jednu kunu u takozvane "projekte prijateljskog okruženja" prilikom gradnje Plomina 2, te da ima razloga biti sumnjičav. 
Ekološki aktivist i bivši županijski vijećnik dipl. ing. arh. Bruno Poropat kazao je da je Istra vrlo zagađena smećem i zagađenjem mora koje stvara 20 milijuna noćenja godišnje, a na istočnoj obali smještena je najprljavija industrija. "Radioaktivnost u Istri tri je puta veća od hrvatskog prosjeka. Treba riješiti problem 2 milijuna kubika pepela koji isijava radon i djeluje šire u prostoru. Građani su protiv gradnje Plomina 3 međutim vlast u Istri ne štiti prostor i ljude i nije demokratizirana jer je 20 godina na vlasti IDS. To je najveći problem te regije", rekao je Poropat. 
Dipl. ing. Vladimir Jelavić iz Ekonerga naglasio je da ta tvrtka nije lobist ugljena te da ponuđena tehnologija može osigurati bolju kvalitetu zraka od postojeće, te da treba znati da zemlja dobiva glavninu zagađenja zraka od zagađivača izvan granica. "Ugljen se koristi svuda u svijetu - Hrvatska dobiva 12% energije iz TE na ugljen, Europa 30%, a svijet 35%. Ova tehnologija daje stabilan izvor energije koji obnovljivi izvori energije ne mogu supstituirati. Investitor se trudio smjestiti elektranu u gotovo iste gabarite, ugljen će biti smješten u silose, transport ugljen zatvoren, a riješit će se i pitanje šljake", rekao je Jelavić. Predstavnik Zelene akcije kemičar Nikola Biliškov zamjerio je HEP-u što u studiji nije komparirao plin i ugljen, a nisu računani ni svi kumulativni učinci na kvalitetu zraka. 

TAGOVI