Njemačka razmatra produljenje 'price capa' na gornje granice cijena plina i električne energije do kraja nadolazeće zime u ožujku 2024., izvijestio je u petak Reuters citirajući neimenovani izvor.
Prošle je godine Njemačka uvela paket od 200 milijardi eura ili tzv. "obrambeni štit" za zaštitu gospodarstva i potrošača od utjecaja skokovitog rasta cijena energije. Krajem rujna 2022. njemačka vlada rekla je da će uvesti ograničenje cijene plina kako bi obuzdala račune za energiju.
Sada vlada planira proširiti 'price cap' za plin i struju, a Europska komisija preispituje tu mjeru. No Njemačka želi okončati mjeru smanjenja PDV-a za centralno grijanje i plin, zbog stabilnijih cijena energije i strožeg proračuna, primijetio je izvor. Dogodi li se to, računi će ponešto porasti.
Deseci milijardi eura na poticaje industriji
Energetski intenzivne tvrtke trebale bi dobiti milijarde eura državne pomoći ako obećaju dekarbonizaciju i ostanak u zemlji, prema prijedlogu ministarstva gospodarstva i klime. Tvrtke koje ostvare pravo na subvencije imale bi zajamčenu struju za 6 ct./kWh, za 80 posto svoje potrošnje do 2030.. Za to bi bilo potrebno 25-30 milijardi eura. Industrija je pozdravila prijedlog kao "jasnu promjenu igre", ali ostaje kontroverzan među kreatorima politike poput kancelara Olafa Scholza i ekonomista, a 83% njih smatra da takva mjera nije optimalna, učinikovita a niti fair. Takva subvencija je vrlo problematična kad je riječ o pravilima o tržišnom natjecanju EU.
Izvršni direktor najjače elektroprivrede, RWE-a rekao je za njemačku publikaciju WirtschaftsWoche da prekidi u opskrbi plinom i dalje predstavljaju rizik za Njemačku.
"Nemamo nikakav tampon u plinskom sustavu. Ako se dogodi vrlo hladna zima ili prekidi u opskrbi, to može dovesti do vrlo kritičnih situacija - i kao rezultat toga do nestašica i znatno viših cijena", rekao je glavni izvršni direktor RWE-a Markus Krebber, dodajući da najveća europska ekonomija mora ubrzati izgradnju infrastrukture za uvoz plina kako bi izbjegla buduće nestašice.
Zemlja i dalje poziva potrošače da štede plin i očekuje da će cijene prirodnog plina ostati visoke barem do 2027.