Potrošnja energije u Njemačkoj znatno je pala u prvom tromjesečju u usporedbi s istim razdobljem u prošloj godini, izvijestila je u utorak Radna skupina za energetske bilance (AGEB).
Prema preliminarnim izračunima, potrošnja primarne energije u Njemačkoj u prvom je tromjesečju pala za 4,6 posto. Energetski statističari pripisuju pad prigušenom gospodarstvu, blagim vremenskim uvjetima, visokim cijenama energije i povećanim troškovima emisija CO2 u nacionalnom trgovanju emisijama.
Tijekom prvog tromjesečja, prirodni plin bio je primarni izvor potrošnje energije u Njemačkoj, čineći 31,8 posto ukupne potrošnje. Zatim, slijede mineralna ulja s 30,5 posto i obnovljivi izvori s 21,2 posto. Kameni ugljen činio je 7,8 posto, a smeđi ugljen 7,1 posto.
Prema AGEB-u, potrošnja kamenog ugljena pala je za gotovo 21 posto u prvom tromjesečju. Potrošnja lignita pala je za oko 19 posto, javlja njemačka novinska agencija DPA.
Izvoz premašio uvoz
Proizvodnja energije iz obnovljivih izvora porasla je za 2,9 posto u odnosu na isto razdoblje u prošloj godini. "Taj razvoj rezultat je povećanja proizvodnje električne energije iz hidroenergije, fotonaponskih sustava i, ponajprije, vjetroenergije", navodi se.
Nakon što je Njemačka zatvorila posljednje tri nuklearne elektrane u travnju 2023., nuklearna energija više nije pridonosila tamošnjoj opskrbi energijom, objašnjava se u izvješću.
Izvoz električne energije u promatranom razdoblju je premašio uvoz, iznosivši 0,5 TW h (u usporedbi s 9,5 TW h u prethodnoj godini).
Statističari su također primijetili kako je daljnji pad uporabe ugljena vjerojatno doveo do smanjenja emisija CO2 od 6,6 posto ili 12 milijuna tona.