Prehlađenje klima-uređaja vodenom maglom

Autor: Ema d.o.o. Objavljeno: 09.03.2012. 🕜 11:28 Lokacija:

Svake godine prosječne temperature zraka sve su više, a tijekom ljeta dosežu i kritične vrijednosti potrebne za normalan rad klima-uređaja. Zračenje topline s krovova i ostalih površina povisuje temperaturu zraka koji prolazi kondenzatorom za dodatnih 5 - 15 °C. Time dolazi do znatno veće potrošnje električne energije pri radu klima-uređaja, većeg opterećenja pojedinih dijelova uređaja, a samim time i skraćenja njihovog radnog vijeka te blokade rada uređaja iznad temperatura koje je deklarirao proizvođač. Naravno da se to događa onda kada su klima-uređaji najpotrebniji, u vrijeme najvećih ljetnih vrućina. Prekapacitiranje klima-uređaja ne može ukloniti te probleme. Jedino rješenje je smanjiti ulaznu temperaturu zraka koji prolazi kroz kondenzator, čime se učinkovito povećava kapacitet kondenzatora. Postavljanje sustava za predhlađenje kondenzatora izravno utječe i na smanjenje potrošnje energije potrebne za rad kompresora, koja može biti smanjena do čak 50%.

Jedini način da se snizi temperatura okolnog zraka kojim će se hladiti kondenzator je adijabatsko hlađenje pomoću vode. Postoje dvije, konceptualno različite metode da se to postigne:

  • raspršivanje vode u zrak pod niskim tlakom (2,5 - 5,5 bar)
  • raspršivanje vode u zrak pod visokim tlakom (55 - 70 bar).

Niskotlačni sustav ima veliki nedostatak, a to je da se voda raspršuje u struji zraka i pada na površinu kondezatora s kojeg se zatim ishlapljuje. To uzrokuje taloženje kamenca i koroziju te smanjenje učinkovitosti i skraćenje vijeka trajanja kondenzatora. Visokotlačni sustavi stvaraju trenutačno ishlapljivanje vode u zraku. Mješavina vode i zraka koja dolazi do kondenzatora je plinovita i niže temperature. Pri tome ne dolazi do ishlapljivanja s površine kondenzatora pa se ne pojavljuju taloženje kamenca i korozija.

Sustav adijabatskog hlađenja zraka vodenom maglom Normist

Proizvedena magla sastoji se od vodenih kapljica mikronske veličine, koje nastaju raspršivanjem vode pod visokim tlakom kroz sitni otvor sapnica. Neophodan tlak (55 - 70 bar) postiže se pomoću visokotlačne pumpe. Voda se distribuira prema sapnicama kroz posebne visokotlačne cijevi. Jednom kada voda dođe do sapnice, pomoću visokog tlaka pretvara se u čestice vodene magle veličine 3 - 5 µm.
Kada kapljica vode mikronske veličine dođe u dodir s vrućim zrakom, veoma brzo ishlapljuje apsorbirajući pri tome i toplinu, što rezultira hlađenjem zraka. Ishlapljivanje i hlađenje je veće, što je temperatura zraka viša.
Troškovi održavanja sustava su niski, a sam sustav je dugovječan zbog svoje jednostavnosti i zato što je izrađen od kvalitetnih materijala.
Koristi sustava za predhlađenje klima-uređaja Normist su sljedeće:

  • produljen radni vijek klima-uređaja
  • znatne uštede na potrošnji energije (do 50%)
  • sigurnost rada (uređaji neće biti blokirati pri visokoj vanjskoj temperaturi)
  • veći kapacitet hlađenja i tiši rad
  • uštede na održavanju
  • uređaji postaju ekološki još prihvatljiviji.

U učinkovitost sustava Normist uvjerile su se brojne tvrtke poput VIPneta, Hrvatskog Telekoma, Raiffeisen banke, Ministarstva financija, hotela 'Osijek' u Osijeku i dr.

Normist

Normist je tvrtka specijalizirana za proizvodnju sustava za adijabatsko hlađenje zraka vodenom maglom, što je započela 2000. godine. Uz te sustave, proizvodni program već desetljećima čini isporuka avionskih dijelova za američku i tursku vojsku. Kao rezultat visoke kvalitete i povoljne cijene Normist izvozi svoje proizvode u više od 60 zemalja svijeta. S velikom proizvodnom linijom, Normist ima odgovor na svako pitanje i nudi rješenje na svaki problem u području hlađenja vodenom maglom, od hlađenja terasa, plaža i otvorenih prostora, hlađenja i ovlaživanja staklenika, farmi, vinskih podruma, do ovlaživanja u drvnoj, tekstilnoj i ostalim industrijama.
Za sva pitanja u vezi predhlađenja klima-uređaja možete kontaktirati zastupnika za Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, Srbiju te Crnu Goru, tvrtku EMA.