Dobra vijest - HEP ODS mjesečno priključi četristotinjak mikrosolara i cca 14 MW većih elektrana

Autor: N. D. Objavljeno: 28.03.2023. 🕜 12:00 Lokacija: Zagreb
  • Radovi na postavljanu fotonaponskih modula na krov (izvornik: Shutterstock, 2013.)

• sunčane elektrane, fotonaponski moduli, fotonaponski sustavi
    Izvor: Shutterstock

Kako se kreću trendovi novoinstaliranih sunčanih elektrana na distribucijskoj mreži u prva dva mjeseca ove godine

U Hrvatskoj je trenutno na distribucijskoj mreži nešto više od 225 MW sunčanih elektrana, no samo jedan mali dio odnosi se na kategoriju kućanstava. Podaci o dinamici priključenja elektrana za samoopskrbu su prilično poražavajući i pokazuju da se na mrežu ove godine mjesečno priključilo tek nešto više od 400 mikrosolara snage 1,65 MW. Naime, portal Zgradonačelnik.hr objavio je najnovije podatke o broju i snazi sunčanih elektrana koje su priključene na distribucijsku mrežu u kategoriji kućanstva i gospodarskih korisnika. Slijedom tih podataka napravili smo kratku analizu. 

Pozvavši se na podatke HEP ODS-a od kraja veljače navodi se da je na mreži krajem veljače bilo 5.030 sunčanih elektrana, od čega 4.628 u kategoriji samoopskrbe. Ukupna snaga svih tih elektrana iznosila je 30,9 MW, od čega 28,16 MW čini samoopskrba. Optimistično je što se broj sunčanih elektrana u kategoriji kućanstva u dva mjeseca 2023. povećao za gotovo petinu, što ukazuje na značajan rast broja priključenih elektrana. 


Spori rast kućanstva, poduzetništvo grabi naprijed


Nažalost, rast je spor ako se uspoređujemo s bilo kojom zapadnom zemljom, gdje bi ovakvi podaci vrijedili  na dnevnoj ili tjednoj razini. Podaci pokazuju da se u prva dva mjeseca 2023. u Hrvatskoj instaliralo tek 5,94 MW sunčanih elektrana u domaćinstvima, a ako se promatra samo kategorija samoopskrbe dolazi se do brojke o samo 3,3 MW instalirana u prva dva mjeseca ove godine. Ovim tempom do kraja godine moglo bi biti instalirano 35,6 MW fotonapona u kućanstvima, što znači da bi se snaga malih elektrana na mreži u godinu dana mogla udvostručiti na 66,5 MW, što budi optimizam.
 

Izvor: Antonia Hohnjec

Istodobno, primjena fotonapona u gospodarstvu ide nešto bolje, ali i dalje vrlo sporo ako se uspoređujemo s bogatijim državama. Krajem veljače ove godine na mreži je bilo 2.989 sunčanih elektrana u kategoriji poduzetništvo, snage 225,09 MW, što je porast za 28,81 MW u dva mjeseca. Broj novoinstaliranih elektrana na distribucijskoj mreži u dva mjeseca porastao je za 259, što budi optimizam. Ovim tempom samo ove godine moglo bi biti instalirano do 174 MW nove snage, što ukazuje na velik porast. 

Najveći broj projekata realiziran je u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji, a najmanji u Ličko-senjskoj županiji, gradu Zagrebu i Dubrovačko-neretvanskoj županiji. 

Na kraju prošle godine na distribucijsku mrežu HEP ODS-a bilo je priključeno ukupno 6.857 sunčanih elektrana, koje su u 2022. godini isporučile 238,33 GWh električne energije. 

Snaga autonomnih fotonaponskih sustava koji se koriste za opskrbu električnom energijom objekata koji nisu spojeni na mrežu (svjetionici, kuće za odmor, bazni, GSM postaje i slično) procijenjena je na oko 9 MW, napomenuo je Zgradonačelnik.hr.

 

Kad je riječ o većim projektima, HOPS više ne objavljuje transparentne podatke o interesu za priključenje na prijenosnu mrežu, a podaci za 2021. pokazuju da je tada bio iskazan interes za priključenje 1.551 MW sunčanih elektrana. Te su godine u HOPS-u sklopljena 63 ugovora o priključenju i izdane su 22 elektroenergetske suglasnosti, a sklopljen je samo jedan ugovor o korištenju mreže, za VE Senj 156 MW. 

TAGOVI