Prva Konferencija o energiji obnovljivog vodika (RH2EC) održana je virtualno, ali je ipak uspjela okupiti vodeće znanstvenike, istraživače i stručnjake, ali i tvrtke iz područja vodikove energetike iz Hrvatske i svijeta. Riječ je o trodnevnom stručnom skupu koji je u osmislila doc. dr. sc. Ankica Kovač, mag. ing. aero. s Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatske udruge za vodik (CroH2), a kojem je cilj okupiti predstavnike gospodarstva (industrije, energetike, prometa, informatike, računarstva, telekomunikacija itd,), znanosti, politike i javne uprave, ali i potencijalne investitore kako bi se vodila konstruktivna rasprava o dekarbonizaciji i učinkovitoj energetskoj tranziciji.
Priprema se Hrvatska strategija za vodik
Uostalom, već u pozdravnim govorima na početku skupa je pionir vodikovih energetskih tehnika u Hrvatskoj, prof. emer. Frano Barbir, dipl. ing. s Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu, ujedno i predsjednik CroH2-a, naglasio: "Ključno je da vodik dobije široku podršku od politike, ali i da ga javnost prepozna kao energetsko rješenje. Naime, vodik učinkovito povezuje sva područja energetike, ali i industriju i promet." No, da u području vodikove energetike ima još mnogo pitanja na koje treba odgovoriti, upozorio je dr. sc. Julije Domac, dipl. ing., ravnatelj Regionalne energetske agencije sjeverozapadne Hrvatske.
U svakom slučaju, Hrvatska se ozbiljno priprema za vrijeme kada će vodik biti jedan od glavnih energenata, za što je najbolji dokaz Hrvatske strategije za vodik koja je u pripremi. Kako je u svojem uvodnom govoru naglasio dr. sc. Tomislav Ćorić, ministar gospodarstva i održivog razvoja, upravo će ta Strategija, ali i prateći propisi i akcijski planovi stvoriti nove mogućnosti i poslovne prilike u gospodarstvu.
Vodik znači nove poslovne prilike i radna mjesta
Zanimljivo je bilo i izlaganje Dr. Laurenta Antonija, predsjednika Hydrogen Energy Researcha koji je napomenuo da vodikove i sve druge niskougljične energetske tehnike nipošto nisu konkurentna, već komplementarna rješenja za energetiku budućnosti. Uz to, istaknuo je da vodik već sada značajno doprinosi ciljevima Europskog zelenog plana, ali i europskom gospodarstvu jer se očekuje da će se upravo zahvaljujući prelasku na vodikove energetske tehnike stvoriti mnoge nove poslovne prilike što znači brojna nova radna mjesta. Konačno, kao primjeri dobre prakse pokazuju se projekti tzv. vodikovih dolina koji se ostvaruju širom Europe, a za sada su najdalje odmaknuli oni na otoku Orkney u Velikoj Britaniji, oko grada Groningena u Nizozemskoj i na otoku Mallorci u Španjolskoj.
No, to nije sve jer program sva tri dana skupa obuhvaća predstavljanje niza zanimljivih projekata koje ostvaruju vodeće domaće visokoškolske ustanove, a osobito FSB i FESB, baš kao i one iz svijeta, ali svoja rješenja i dostignuća prikazuju i neke od vodećih domaćih energetskih tvrtki i svjetski proizvođači energetske opreme.