Poljska je u nedjelju 14. travnja naredila rekordna smanjenja proizvodnje obnovljive energije zbog prevelike ponude električne energije. Sunčano i vjetrovito vrijeme povećalo je proizvodnju iz solarnih i vjetroelektrana, tijekom smanjene potražnje vikendom. Taj dan su obnovljivi izvori energije zadovoljili više od polovice potražnje.
To je pak zahtijevalo mjere za uravnoteženje elektroenergetskog sustava zemlje, objavio je državni mrežni operater Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) na svojoj web stranici. Prekomjerna ponuda potaknula je PSE još jednom na korištenje posebnih pravila vezanih uz prijetnje energetskoj sigurnosti, pišu tamošnji mediji.
Zbog prevelike ponude zelene energije, PSE je 14. travnja uveo netržišno smanjenje proizvodnje fotonaponskih izvora od nešto iza 8 ujutro do 18 sati navečer i smanjenje proizvodnje vjetra od nešto iza 3 ujutro do 18 sati. Zaustavljena proizvodnja iz vjetra i sunca iznosila je ukupno 4,5 GW, od čega se na vjetroelektrane odnosilo 1,9 GW. Prekomjerna ponuda također je gurnula cijenu električne energije pri uravnoteženju tržišta na negativne razine.
Solarni bum u zemlji povećao je kapacitet fotonaponskih instalacija na gotovo 18 GW, a dominiraju mikrosolari, dok je kapacitet vjetroelektrana 10,1 GW, s tendencijom da se uskoro dopusti izgradnja prve offshore VE. Do kraja 2022. Poljska je imala 1,2 milijuna mikro instalacija ukupne snage 9,3 GW, te treći najveći rast u EU.
Back-up u ugljenu
Unatoč višku, neke elektrane na ugljen moraju nastaviti raditi kako bi noću davale električnu energiju. Nešto električne energije izvezeno je iu Njemačku, Slovačku i Švedsku. Nositeljima zelenih projekata dopuštena je određena naknada iz mreže za prisilnu pauzu u proizvodnji. Samo se jednom prije PSE pozvao na svoje izvanredne ovlasti da proglasi prijetnju opskrbi električnom energijom. To se dogodilo prošlog rujna, a tada je razlog bila zabrinutost zbog nedostatka dovoljnih zaliha, a ne zbog viška energije.
Poljska, koja je povijesno ovisna o električnoj energiji iz ugljena, bori se s prijelazom na obnovljive izvore energije, pri čemu se novim projektima često uskraćuje priključenje zbog ograničenja mreže. U ožujku ove godine predsjednik Regulatornog ureda za energetiku upozorio je da “energetskom sustavu treba hitna prilagodba” kako bi se mogao nositi s porastom obnovljivih izvora, posebice mikroinstalacija.
Ranije ovog mjeseca, vlada je objavila planove da obnovljivi izvori energije do 2040. doprinesu 51% poljske električne energije, u odnosu na 17% 2021. godine.