Kineski naftni i kemijski div Sinopec počeo je proizvoditi zeleni vodik iz svog prvog takvog proizvodnog pogona u zemlji, izvijestila je državna novinska agencija Xinhua.
Sinopecova prva zelena tvornica vodika u gradu Kuqa u Xinjiangu na sjeverozapadu ima kapacitet za proizvodnju 20.000 tona vodika godišnje i koristi solarnu energiju za elektrolizu vode, dodaje Xinhua. Zeleni vodik proizveden u tvornici Kuqa opskrbljivat će Sinopecovu rafineriju Tahe u području Xinjianga i tamo će zamijeniti vodik proizveden iz prirodnog plina.
Kina je postavila cilj da proizvede 100.000 do 200.000 tona zelenog vodika godišnje, zajedno s oko 50.000 vozila na vodik do 2025. godine, jer ima za cilj prijelaz na obnovljivu energiju. Ta zemlja cilja na vrhunac emisija do 2030. i postizanje nulte neto emisije do 2060., desetljeće kasnije od većine obećanja razvijenih gospodarstava, javlja Reuters.
Prvi cjevovod za transport vodika
Ranije ove godine Sinopec je rekao da planira izgraditi prvi cjevovod za prijenos zelenog vodika 'zapad-istok' u zemlji.
Tvrtka će izgraditi vodikovod od 400 km od Ulanqaba unutarnje Mongolije do Pekinga za prijenos vodika proizvedenog iz OIE u sjeverozapadnoj regiji u gradove na istoku Kine. Cjevovod, čiji početni kapacitet iznosi 100.000 tona godišnje, također će imati luke za pristup novim potencijalnim izvorima vodika.
Sinopec je također krenuo u najveći svjetski projekt korištenja zelenog vodika za proizvodnju kemikalija za ugljen. Projekt vrijedan približno 830 milijuna dolara, trebao bi se graditi u Ordosu, unutarnja Mongolija. Postrojenje će proizvesti 30.000 tona zelenog vodika i 240.000 tona kisika svake godine.