Statistički podaci govore da je na distributivnu mrežu Federacije BiH priključeno sve više sunčanih elektrana.
„Vidimo da je došlo do evidentnog porasta broja proizvedenih objekata u odnosu na 2021. Krajem 2021 godine je mrežu bilo priključeno 453 solarne elektrane, a trenutno ih je 731.", kazali su iz regulatora FERK-a u odgovoru za portal Raport.ba.
Dodali su kako FERK u ovom trenutku ne raspolaže sa kompletnim podacima o proizvodnji električne energije u 2022. godini jer traženi podaci još uvijek pristižu. Također FERK nema ni podataka o snazi sunčanih elektrana. Međutim, Aljazeera Balkans je ovih dana objavila podatke Ministarstva vanjske trgodine i ekonomskih odnosa BiH, gdje se navodi da je instalirana snaga u fotonaponu na 56,51 MW. Udio prizvodnje iz obnovljivaca u 2021. bio je na visokih 42,3%.
Optimalna insolacija
Hercegovačko-neretvanski kanton s 2.300 sunčanih sati godišnje najbogatiji je solarnim potencijalima, a lider u korištenju energije Sunca je grad Stolac.
Almir Mujaković, predsjednik Udruženja Green energy, kaže da je interes za izgradnju sunčanih elektrana u FBiH ogromna. Međutim, problem radi Elektroprivreda BiH koja ima komplicirane uvjete priključenja i usporava proces gradnje elektrana.
Tamošnji mediji javljaju da će izmjene Zakona o prostornom uređenju pogodovati gradnji većih elektrana, međutim još nedostaje kvalitetno informiranje o tome kako do elektrane. U to je uskočila ProCredit Bank i Comrade Distribution s organizacijom edukacija za građane i tvrtke u Mostaru, Sarajevu, Tuzli i Banja Luci, objavio je Klix.ba.Trenutno je to isplativo, iako je cijene električne energije od siječnja ove godine opala za nekih 20%. Međutim, i pored navedenog te elektrane su i dalje isplativa investicija, a očekivani povrat investicije je otprilike za 5 do 6 godina. Kada se uzme u obzir da je rok trajanja panela 25 godina, onda je sve ostalo jasno, kazao je Mujaković.