Europska komisija Sudu EU-a uputila zahtjev za izricanje sankcija Hrvatskoj

Autor: B. O. Objavljeno: 15.02.2023. 🕜 15:08 Lokacija: Bruxelles (Belgija)
  • Obnovljivi izvori: sunčane elektrane i vjetroelektrane (izvornik: Shutterstock, 2013.)

• obnovljivi izvori, sunčane elektrane, vjetroelektrane
    Izvor: Shutterstock

EK upućuje predmete protiv Hrvatske, Mađarske i Portugala jer nisu prenijele pravila kojima se potiče povećanje energije iz obnovljivih izvora

Europska komisija danas upućuje Sudu Europske unije predmete protiv Hrvatske, Mađarske i Portugala sa zahtjevom za izricanje financijskih sankcija u skladu s člankom 260. stavkom 3. UFEU-a (Ugovor o funkcioniranju Europske unije) zbog neprenošenja Direktive EU-a o energiji iz obnovljivih izvora (Direktiva (EU) 2018/2001) u nacionalno zakonodavstvo. Komisija tako poduzima pravne korake kako bi osigurala razvoj energije iz obnovljivih izvora u cijelom EU-u i smanjivanje emisija stakleničkih plinova, energetske ovisnosti i visokih cijena.

Članice su bile obvezne prenijeti tu direktivu do 30. lipnja 2021. Komisija članicama pruža stalnu potporu u prenošenju pravila, no Hrvatska, Mađarska i Portugal dosad nisu propisno izvijestili o konkretnom prenošenju svih odredbi Direktive u svoje nacionalno zakonodavstvo. 

Komisija je u srpnju 2021. poslala službene opomene svim članicama. EK je u svibnju 2022., nakon procjene mjera za prenošenje o kojima su obavijestile te tri članice, izdala obrazložena mišljenja u kojima ih poziva da ispune obvezu da na dovoljno jasan i precizan način navedu sve nacionalne mjere na temelju kojih smatraju da je Direktiva prenesena.
 

Postupci zbog povrede

Hrvatska, Mađarska i Portugal jedine su preostale članice koje nisu dostavile korelacijsku tablicu ili dokument s objašnjenjima u kojem se navodi kako je prenesena svaka odredba Direktive. Komisija stoga Sudu Europske unije upućuje predmet protiv tih država.

Energija iz obnovljivih izvora najvažniji je element Europskog zelenog plana i središnja okosnica plana REPowerEU. Kad je riječ o provedbi revidirane Direktive o energiji iz obnovljivih izvora, Komisija je dosad pokrenula postupke zbog povrede protiv svih 27 članica zbog neobavješćivanja o mjerama za potpuno prenošenje Direktive do 30. lipnja 2021. godine, izvijestila je EK
 

Izvor: Shutterstock

Direktivom o energiji iz obnovljivih izvora, donesenom 2018., pruža se pravni okvir za razvoj te energije u području električne energije, grijanja i hlađenja te prometa u EU-u tijekom ovog desetljeća.

U njoj je postavljen obvezujući cilj EU-a da se do 2030. najmanje 32 posto energije dobiva iz obnovljivih izvora i navedene su mjere za osiguravanje isplativosti potpore za takvu energiju te pojednostavnjivanje administrativnih postupaka za projekte u tome području. 

Olakšava se i sudjelovanje građana u energetskoj tranziciji jer se omogućava vlastita potrošnja i uspostava zajednica energije iz obnovljivih izvora. 

Stroži kriteriji

Ujedno se utvrđuju posebni ciljevi za povećanje udjela obnovljivih izvora energije u djelatnostima grijanja, hlađenja i prometa do 2030., u kojima razvoj obnovljivih izvora napreduje sporije nego u sektoru električne energije. Nadalje, njome su postroženi kriteriji za osiguravanje održivosti bioenergije.

U skladu s člankom 258. UFEU-a, ako predmetna članica ne postupi u skladu s obrazloženim mišljenjem u roku koji odredi Komisija, ona može uputiti predmet Sudu Europske unije.

Osim toga, u skladu s člankom 260. stavkom 3. UFEU-a EK može zatražiti od Suda Europske unije da članicama koje nisu ispunile svoju obvezu priopćavanja mjera za prenošenje zakonodavne direktive izrekne financijske sankcije.

TAGOVI