Pet velikih članica Europske unije troši 42 milijarde eura godišnje na subvencioniranje službenih automobila s benzinskim i dizelskim motorima, pokazuje istraživanje koje je za udrugu za zaštitu okoliša Transport & Environment (T&E) provela konzultantska tvrtka Environmental Resources Management (ERM).
Na prvom mjestu nalazi se Italija koja s 16 milijardi eura godišnje subvencionira službene automobile koji onečišćuju okoliš. Zatim, slijede Njemačka (13,7 milijardi eura), Francuska (6,4 milijarde eura) i Poljska (6,1 milijardu eura godišnje).
Na dnu ljestvice je Španjolska s 10 milijuna eura subvencija. U Španjolskoj su porezne olakšice za službene automobile slične onima za privatna vozila. Budući da Španjolska nudi minimalne poticaje tvrtkama da se odluče za električne automobile, udio korporativnih električnih vozila je nizak (3,7 posto), objašnjava T&E.
Postupno ukidanje naknada
"Porezni obveznici svake godine plaćaju milijarde u poreznim olakšicama kako bi vozači službenih automobila mogli voziti automobile na benzin koji onečišćuju okoliš. Mnogi od njih su skupi, vrhunski SUV-ovi koji jako onečišćuju okoliš. To je loša klimatska politika i društveno nepravedno. Vlade Ujedinjenog Kraljevstva i Belgije uvele su mjere ekološkog poreza i postupno ukidaju naknade za vozila koja onečišćuju okoliš. Ali vlade na najvećim europskim automobilskim tržištima ne uspijevaju riješiti taj apsurd. Zbog toga Europska komisija treba nešto poduzeti", ističe Stef Cornelis, direktor programa električnih voznih parkova u udruzi T&E.
Studija ERM-a izračunava učinke poreznih olakšica za službene automobile među kojima su otpis amortizacije, odbitak PDV-a i, primjerice, uporaba kartica za gorivo. Riječ je o subvencijama koje ne uživaju vlasnici osobnih automobila.
Inače, poslovni automobili predstavljaju 60 posto svih registracija novih automobila u Europi, priopćio je T&E.