Prema propisima EU-a, prosječna emisija registriranih novih automobila u 2025. godini mora biti 15% niža nego u 2021. godini, no pad prodaje električnih vozila otežao je postizanje tog cilja do mjere da bi autoindustrija koja je u dubokoj krizi iduće godine trebala početi plaćati kazne. Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je da u Europskoj uniji ne bi trebalo biti kazni za automobilske tvrtke koje ne poštuju ograničenja emisije.
"Novac mora ostati u tvrtkama za modernizaciju vlastite industrije, vlastite tvrtke", rekao je novinarima. Ranije u ponedjeljak, ministar gospodarstva Robert Habeck rekao je da je otvoren za privremenu suspenziju kazni koje dospijevaju sljedeće godine ako proizvođači automobila uspiju nadoknaditi svoja ograničenja CO2 premašivanjem svojih ciljeva 2026. i 2027.
"Što se tiče ograničenja flote, moje stajalište je sljedeće: držimo se ograničenja flote i pragmatični smo po pitanju prijelaza", rekao je Habeck nakon sastanka s talijanskim ministrom industrije Adolfom Ursom u Berlinu.
Rekao je da će to tvrtkama dati fleksibilnost i poticaj za daljnji napredak u zaštiti klime bez prisiljavanja da plaćaju milijarde kazni.
Hildegard Mueller, čelnica lobija njemačkih proizvođača automobila (VDA), rekla je da postoji jaz između ambicioznih ekoloških emisijskih ciljeva i političke potpore i poticaja. Rekla je da slaba potražnja potrošača za električnim vozilima i gospodarski izazovi koče napredak unatoč 410 milijardi eura ulaganja industrije u istraživanje i transformacije tvornica do 2028. godine.
"S obzirom na tešku gospodarsku situaciju, nedostatak potražnje za e-mobilnošću od strane potrošača i kontinuirane neadekvatne okvirne uvjete, daljnja opterećenja od mogućih kazni u 2025. moraju se izbjeći", rekla je Mueller za Reuters.