Temeljem Zakona o opskrbi plinom, slovensko Ministarstvo za okoliš, prostorno uređenje i energiju je 10. kolovoza u javnu raspravu do 24. kolovoza uputilo prijedlog Uredbe o planu izvanrednih situacija u opskrbi plinom. Uredba utvrđuje mjere za otklanjanje ili smanjenje učinka krize i utjecaja poremećaja u opskrbi plinom, kao i postupke, uloge i odgovornosti plinskih tvrtki i potrošača u svakoj fazi krize opskrbe plinom u Sloveniji.
Zakonom o opskrbi plinom, među ostalim, propisano je da državno nadležno tijelo donosi plan za izvanredne situacije na prijedlog Agencije za energetiku. Svrha ovog plana je da se plinske tvrtke, kupci i državna tijela pripreme za moguće nestašice plina i krizne situacije. Plan definira faze krize koje objavljuje nadležno tijelo na razini Slovenije, mjere i postupke u svakoj fazi krize, kao i odgovornosti dionika u području plina. Planom se uređuje i komunikacija između dionika, rad tima za krizno upravljanje te zadaće koje Agencija za energetiku obavlja u kriznim situacijama i za potrebe pouzdane opskrbe plinom.
Za bolje upravljanje krizom
Plan uređuje sadržaj koji zahtijeva europsko zakonodavstvo te se uređuje i provodi na razini država članica. To je posebice način upravljanja krizom, uloga i sastav kriznog tima, postupci, mjere i komunikacija u svakoj fazi krize, uključujući i faze krize koje se najavljuju na razini EU. U tom slučaju utvrđuje se način koordinacije i suradnje slovenskih tijela, nadležnog tijela i regulatornog tijela s Europskom komisijom i drugim nadležnim tijelima.
Planom je propisano da su mjere postupne i stupnjevite, a nadležno tijelo zahtijeva samo minimalne mjere kojima se može kontrolirati opskrba plinom. Ako situacija to zahtijeva, smanjenje i prekid potrošnje plina regulira se prema namjeni za koju pojedine skupine potrošača koriste plin. Planom su definirani kriteriji prema kojima se kupci razvrstavaju u navedene skupine kupaca. Kriteriji za smanjenje i prekid potrošnje odražavaju prioritete i važnost pojedinih aktivnosti u društvu, a time i vrijednosti koje vrijede u državi članici. Planom je također predviđeno da se za razmjenu podataka između dionika i dio komunikacije između njih u razdoblju proglašenja stupnja krize koristi jedinstveni informacijski sustav predviđen Zakonom o opskrbi plinom. Plan također regulira način primanja ili pružanja solidarne pomoći za koju država članica može podnijeti zahtjev u slučaju najveće nestašice plina.