Potpisivanjem Ugovora o izvođenju javnih radova na izgradnji uređaja za kondicioniranje pitke vode Jadro, tvrtka Vodovod i kanalizacija Split kreće u gradnju velikog infrastrukturnog objekta - pročišćivača pitke vode na izvorištu rijeke Jadro kojom se napaja više od 250 tisuća stanovnika šireg splitskog područja.
Ugovor su danas u Splitu potpisali Nedim Zuhrić, ovlašteni predstavnik tvrtke Strabag i Rudolf Edlinger, izvršni direktor tvrtke Aqua Engeneering (izvođač radova) te Miroslav Delić, direktor Vodovoda i kanalizacije Split u ime naručitelja.
Vrijednost te strateške investicije je oko 41,06 milijuna eura s PDV-om.
Prema najavi, pročišćivač bi trebao biti završen i početi s probnim radom za dvije godine, a zadovoljavat će sve europske standarde i zakonske parametre kvalitete vode koji se mijenjaju, odnosno postrožavaju iz godine u godinu, uz obvezu obavještavanja javnosti o stupnju kemijskih značajki pitke vode, objavljeno je na stranicama Grada Splita.
Strah od kiše
"Danas je počeo proces projektiranja i gradnje pročišćivača pitke na Jadru čijim završetkom za dvije godine pitka voda više neće biti zamućena. Od grada koji se bojao kiše, postajemo grad koji se više ne boji budućnosti. Zahvaljujem svima koji su sudjelovali u pripremi i realizaciji ovog projekta do sada, a znajući za kvalitetu partnera koji su odabrani u javnoj nabavi, siguran sam da će se ispoštovati rokovi i da ćemo za dvije godine imati zaista čistu vodu", istaknuo je splitski gradonačelnik Ivica Puljak.
"Ovo je složen projekt u svim segmentima kojeg se godinama iščekuje i na kojem se počelo raditi 2017. godine. Lokacija uređaja je dosta zahtjevna, kao i sam objekt koji je velikih gabarita. Uvjeren sam da će Strabag i njihovi partner Aqua Engeneering poštivati zadane rokove - dvije godine za rješavanje dokumentacije i izgradnju objekta koji će se odmah staviti u funkciju, a nakon toga slijedi godinu dana probnog rada uređaja", pojasnio je Delić, dodavši kako je projekt uređaja za kondicioniranje pitke vode Jadro realiziran uz suradnju Hrvatskih voda i financiran iz dva izvora: kreditom EBRD-a od 20 milijuna eura i s dodatnih 20 milijuna eura od Vlade iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026., izvijestio je, među ostalim, Grad Split.