Njemačka politika ipak je smanjila rigorozne zelene ciljeve u CTS-u

Autor: N. D. Objavljeno: 17.08.2023. 🕜 22:05 Lokacija: Berlin (Njemačka)
  • Ventil i kupaonički radijator (izvornik: Shutterstock, 2012.)

• grijanje, radijatori, sustavi grijanja
    Izvor: Shutterstock

Novi Zakon o komunalnom grijanju zabrinjava lokalnu samoupravu u više od 11.000 općina

Njemačka koalicijska vlada dogovorila je nacrt zakona kojim se od općina zahtijeva da dostave planove za prelazak na klimatski neutralno grijanje, ali je ublažila privremene ciljeve za korištenje obnovljivih izvora energije. Postojeće centralne toplinske mreže moraju povećati udio obnovljive energije na 30% do 2030., uz iznimke koje znače da mnoge općine ne moraju doseći ovu razinu prije 2035., prema prijedlogu zakona. Treba naglasiti da je raniji nacrt predviđao udio od 50% OIE do 2030.

"Cilj zakona je planiranje grijanja u svih više od 11.000 njemačkih općina, tako da građani i tvrtke znaju na koji izvor energije i opskrbu mogu računati na lokalnoj razini", objasnilo je ministarstvo gospodarstva i klimatskih mjera (BMWK) u priopćenju. Planovi imaju za cilj omogućiti kućanstvima da saznaju hoće li biti priključeni na mrežu daljinskog grijanja ili će morati prijeći na drugu vrstu klimatski prihvatljive tehnologije.

 
Kontroverze i rupe

 

Vlasnici kuća neće biti obvezni prijeći na obnovljive sustave grijanja dok se planovi ne objave. Zakon o komunalnom grijanju usko je povezan s njemačkim kontroverznim nacrtom zakona o postupnom ukidanju kotlova na mazut i plin. Oba zakona tek treba odobriti parlament nakon ljetne stanke. Upotreba sustava grijanja na fosilna goriva bit će u potpunosti zabranjena od 2045., godine u kojoj Njemačka namjerava učiniti svoje gospodarstvo potpuno klimatski neutralnim. Grijanje zgrada čini oko 15 posto emisije CO₂ u zemlji.

 

Ni ministarstvo graditeljstva, koje je zaduženo za nacrt, ni Ministarstvo gospodarstva, koje je nadležno za zaštitu klime, nisu odgovorili na pitanja o tome kako će slabljenje privremenih ciljeva obnovljivih izvora energije utjecati na ukupne klimatske ciljeve zemlje za 2030., izvijestio je portal Table.Media. Udruga komunalnih poduzeća BDEW pozdravila je odluku: "Ovo čini dekarbonizaciju grijanja vezanog za mrežu praktičnijom za operatere mreže daljinskog grijanja bez gubljenja iz vida stvarnog cilja klimatski neutralne opskrbe toplinom do 2045."

 

Nevladina organizacija Environmental Action Germany (DUH) požalila se da su rokovi za planove općina – 2026. ili 2028., ovisno o veličini – toliko kasne da vlasnici kuća još uvijek mogu instalirati sustave grijanja na fosilna goriva u godinama koje dolaze te da prijedlog zakona ne daje prioritet klimatskim promjenama. "Biogoriva i zeleni vodik nišna su rješenja koja bi se trebala koristiti samo u posebnim slučajevima zbog njihove neučinkovitosti, niske dostupnosti i visokih troškova. Ni pod kojim uvjetima ih se ne bi smjelo usvojiti kao ravnopravna rješenja u zakonu, inače postoji rizik golemih uzaludnih ulaganja.", komentirao je DUH.

TAGOVI