Nakon nekoliko pandemijskih i poslijepandemijskih godina sajam ISH vratio se u velikom stilu. Vodeći svjetski sajam u području sanitarne i opreme za grijanje, hlađenje, ventilaciju i klimatizaciju i automatizaciju zgrada 13. - 17. ožujka ove godine ponovno je predstavio brojne novosti, dostignuća i tehnička rješenja. Organizator sajma, tvrtka Messe Frankfurt, osim odličnim statističkim podacima, ovaj se put može pohvaliti i velikim zadovoljstvom izlagača i posjetitelja.
Ove su godine sajam obišla 153 734 posjetitelja iz 154 zemlje svijeta, od čega 56% iz Njemačke. Svi oni ističu veliko zadovoljstvo sajmom, njegovom organizacijom i činjenicom kako su se mogli upoznati s budućnošću zgradarstva koju obilježava energetska tranzicija, ali i s novim i održivim rješenjima u području opskrbe pitkom vodom, ventilacije i klimatizacije. Ovogodišnje rezultate sažeto je prikazao Wolfgang Marzin, izvršni direktor tvrtke Messe Frankfurt: "ISH je više nego ispunio očekivanja naših korisnika i održao se baš u pravo vrijeme kako bi odgovorio na izazove današnjeg vremena kao što su zaštita klime i sigurnost opskrbe. Proizvođači su predstavili prava rješenja za trenutačne zahtjeve iz politike, tako da su instalateri, kao najveća skupina posjetitelja, itekako imali koristi."
Gotovo sve raspoložive izložbene površine Frankfurtskog velesajma iskoristilo je 2025 izlagača iz 54 zemlje svijeta, od čega njih 28% ili 562 iz Njemačke. Pri tome su prikazana nova dostignuća i rješenja u području grijanja, hlađenja, ventilacije i klimatizacije, inteligentne automatizacije kuća i zgrada, održivog uređenja kupaonica i inovativnih instalacijskih tehnika.
Sve to pokazuje kako važnost održavanja sajmova ponovno dolazi do izražaja. Za usporedbu: na posljednjem održanom sajmu ISH u proljeće 2019. godine bilo je 190 000 posjetitelja iz 161 zemlje i sudjelovala su 2532 izlagača iz 52 zemlje.
Nakon Njemačke, najvažnije zemlje iz kojih su došli ovogodišnji posjetitelji bile su Nizozemska, Italija, Francuska, Švicarska, Belgija, Kina, Ujedinjeno Kraljevstvo, Poljska, Austrija i Turska. Prema istraživanju koje je proveo Messe Frankfurt, 94% posjetitelja smatra da je postiglo svoje ciljeve posjeta sajmu, a njih 96% bilo je zadovoljno onime što su mogli vidjeti, dok ih 52% predviđa kako će se stanje na tržištu poboljšati.
Sljedeći sajam ISH održat će se 17. - 21. ožujka 2025. godine.











