Države Amazonije protive se europskim restriktivnim ekološkim pravilima

Autor: N. D. Objavljeno: 13.08.2023. 🕜 23:22 Lokacija: Belem (Brazil)
  • Amazonska prašuma (izvornik: Sebastian B., 2023.)

• Amazonija, Amazona, Južna Amerika, Brazil
    Izvor: Sebastian B.

EU stvara trgovinske prepreke koje potiču siromaštvo, smatra sve više zemalja Amazonije

Države Amazonije su u zajedničkoj deklaraciji napale "proliferaciju" ekoloških pravila u trgovini, odražavajući sve veći otpor protiv novih zahtjeva EU-a koji pokušavaju spriječiti neodrživo krčenje šuma. Zakon koji su usvojile europske vlade u lipnju zahtijeva od kompanija da dokažu da niz proizvoda, uključujući stoku, soju i palmino ulje, nisu uzgajani na zemljištu pogođenom gubitkom drveća.

EU kaže da su pravila ključni temelj u borbi protiv klimatskih promjena i gubitka bioraznolikosti. Ali neki od najvećih svjetskih proizvođača robe izražavaju sve veće nezadovoljstvo nazivajući mjere "protekcionističkim" i "diskriminirajućim". Najnoviji znak protivljenja dolazi u Belémskoj deklaraciji koju je u utorak potpisalo osam južnoameričkih zemalja nakon velikog samita o prašumama u Brazilu. Konačni dokument uključuje odbijanje trgovinskih mjera kao što su pravila EU-a.

U brazilskom gradu Belému predsjednici i najviši dužnosnici iz Bolivije, Brazila, Kolumbije i Perua prisustvovali su Amazonskom summitu, dok su Ekvador, Gvajana, Surinam i Venezuela poslali druge visoke dužnosnike. Zemlje se nisu uspjele dogovoriti oko zajedničkog cilja za zaustavljanje deforestacije, ali su zauzele jedinstvene politike i mjere za jačanje regionalne suradnje.

Završni dokument ne izdvaja posebno europski zakon, ali osuđuje "proliferaciju jednostranih trgovinskih mjera temeljenih na ekološkim zahtjevima i normama koje predstavljaju trgovinske prepreke". Potpisnici dalje tvrde da takve mjere “prvenstveno utječu na male poljoprivrednike u zemljama u razvoju, težnju održivom razvoju, promicanje proizvoda Amazona i napore za iskorjenjivanje siromaštva i borbu protiv gladi”, objavio je portal Climatechange news.

TAGOVI