Zapad gubi od Kine u utrci za napredne tehnologije, zaključak je Australskog instituta za stratešku politiku, think tanka koji je tijekom jedne godine uspoređivao tehnološki razvoj Zapada i Istoka na područjima poput električnih baterija, hipersonične tehnologije i napredne radiofrekvencijske komunikacije. Od ukupno 44 analizirana područja, SAD ima razvijeniju tehnologiju u njih samo sedam, kao što su cjepiva, kvantno računalstvo i sustavi za lansiranje u svemir, dok je u ostalih 37 lider Kina. U izvješću se navodi da je Kina izgradila temelje za to da se pozicionira kao vodeća svjetska znanstvena i tehnološka velesila te kako je nevjerojatno to koliko je u domeni novih tehnologija ispred drugih država, piše Guardian. Svi vodeći instituti su u KiniSvih deset vodećih svjetskih istraživačkih instituta za neke tehnologije smješteno je u Kini te zajedno generiraju devet puta više utjecajnih istraživačkih radova od drugoplasiranih zemalja (u najvećem broju slučajeva SAD je na drugom mjestu). Kina podupire i uvoz znanja i talenata. Petinu najznačajnijih znanstvenih radova napisali su istraživači koji su se školovali na postdiplomskim studijima u SAD-u, Kanadi, Velikoj Britaniji, Australiji i Novom Zelandu. ![]() Izvor:
Kineska akademija znanosti osobito je produktivna, među top 5 u 27 od 44 tehnologije koje je pratio Critical Technology Tracker. Ukupno 116 kineskih znanstvenih instituta ima osobito dobar plasman u domeni znanstvenih radova u energetskim i okolišnim tehnologijama, naprednim materijalima, obradi, umjetnoj inteligenciji, obradi podataka, strojnom učenju, kvantnim senzorima, naprednoj robotici i malim satelitima. 'Ovakav plasman Kine proizvod je promišljenog dizajna i dugoročnog planiranja politike, kao što su opetovano isticali Xi Jinping i njegovi prethodnici', piše u izvješću. Američki predsjednik Joe Biden u svom je govoru o stanju nacije istaknuo da SAD ulaže u industrije koje će definirati budućnost, a u kojima Kina namjerava dominirati. Monopol u vodiku?!
U proteklih pet godina Kina je provela i gotovo 50% najvećih istraživanja naprednih aviomotora na svijetu, a tu su i istraživanja i razvoj izrazito naprednih hipersoničnih projektila. U njoj se nalazi i sedam od deset najboljih svjetskih istraživačkih institucija u ovoj domeni. S druge je strane velik jaz između Kine i SAD-a kao vodećih tehnoloških zemalja i ostalih država. U maloj skupini koja kaska za ovim tehnološkim velesilama prednjače Indija i Velika Britanija, koje su u top-pet u 29 od 44 tehnologije. Slijede ih Južna Koreja i Njmačka koje su u top pet zemalja u 20 odnosno 17 kategorija. Slijede Australija, Italija, Iran, pa Japan i Kanada. Rusija, Singapur, Saudijska Arabija, Francuska, Malezija i Nizozemska našle su se u topl pet zemlja u samo jednoj ili dvije tehnologije. Turska i Španjolska također su na listi naprednijih zemalja. |
BMW je predstavio svoj prvi automobil na vodik
BMW predstavio prvi pilot automobil na gorivne članke