Obnovili rasvjetu u Rugvici pa plaćaju više

Autor: N.D. Objavljeno: 12.05.2021. 🕜 13:58 Lokacija: Zagreb

Potrošnja energije zamjenom rasvjete i instaliranjem većeg broja svjetiljki rapidno je porasla

Mala općina Rugvica u okolici Zagreba platila je 9,6 mil. kn kuna za rekonstrukciju i zamjenu rasvjetnih tijela kako bi smanjila troškove, prema ugovoru o energetskom učinku sada plaća više nego prije. Ne samo da nije ostvarila ugovorom zajamčene uštede energije, već godišnje za troškove javne rasvjete plaća još nekoliko stotina tisuća kuna više. Posao su obavile tvrtke Elos iz Solina i Elektrocentar Petek iz Ivanić Grada.

Taj posao s ciljem uštede koje na kraju nema, otkrio je Državni ured za reviziju u nedavno objavljenom izvješću o obavljenoj financijskoj reviziji općine Rugvica. Ured je zaključio da Ugovorom o provedbi projekta energetske učinkovitosti u sustavu javne rasvjete, potpisanom sa zajednicom ponuditelja u ožujku 2019., nije ostvarena zajamčena manja potrošnja električne energije te stoga nema ni uštede u općinskom proračunu. Inicijalno, riječ je o projektu koji je bio dio velikog projekta Newlight, koji je za veći broj gradova i općinapripremala REGEA, kojim se rekonstrukcijom 1.781 svjetiljke godišnje trebala postići godišnji rashod manji za 243.938 kn s PDV-om, a naknada za energetsku uslugu trebala je biti 573.898 kn, uštede oko 817.836 kn. No, u realizaciji to nije bilo tako, piše Telegram

Najskuplji izvođač 

Općina Rugvica je u rujnu 2018. provela otvoreni postupak javne nabave obnove javne rasvjete vrijedan osam milijuna kuna kuna bez PDV-a. Pristigle su tri ponude od kojih su dvije, ekonomski povoljnije, odbijene jer nisu bile u skladu s odredbama dokumentacije o nabavi, odnosno nisu udovoljile zahtjevima iz tehničkih specifikacija. S preostalom zajednicom ponuditelja u kojoj su bili Elos d.o.o. i Elektrocentar Petek, čija ponuda je ujedno bila i najskuplja, u ožujku 2019. zaključen je Ugovor o energetskom učinku. Prema ugovoru potpisanom na razdoblje od 10 godina i osam mjeseci, tvrtke su općini trebale smanjiti godišnju potrošnju u sustavu javne rasvjete, s 1.437.639 kWh na 301.796 kWh, odnosno u navedenom razdoblju donijeti sveukupnu uštedu u proračunu u iznosu od 9,6 milijuna kuna s PDV-om. 

Za dobivene uštede općina se obvezala tvrtkama mjesečno plaćati 85.690 kuna bez PDV-a naknade za energetsku uslugu. No, kako otkriva izvješće Državnog ureda za reviziju, uštede u potrošnji struje nisu ostvarene u ugovorenim iznosima. Tako je na godišnjoj razini potrošnja od lipnja 2019., nakon što su odabrani ponuditelji instalirali 1906 štednih svjetiljki, bila veća od zajamčene za čak 20%, a u 2020. za 13%. Uz to, Ured je otkrio da je primjerice u razdoblju od sedam mjeseci nakon zamjene svjetiljki, potrošnja električne energije već bila 73% od ukupne godišnje potrošnje koju su im jamčili ugovorom. No, općina ugovor nije raskinula iako je mogla. 

Sve skuplja rasvjeta

S obzirom na to da se općina obvezala tvrtkama plaćati i naknadu od 1.030.000 kuna godišnje, sada proizlazi da za sustav javne rasvjete izdvajaju još i više. Općina Rugvica tako je 2018. za tu stavku izdvojila 996.916 kuna, zatim je 2019. račun iznosio 1,22 mil. kn, a u prvih pola godine 2020. za rasvjetu je plaćeno 726.000 kn. U odgovoru Uredu, Općina navodi kako je cijena električne energije za javnu rasvjetu, nakon provedenog postupka javne nabave i zaključenog okvirnog sporazuma iz 2019.god , veća za 50% od cijene koju je plaćala prijašnjem isporučitelju električne energije. No, dodaju kako se, osim u rekonstrukciju postojećeg sustava javne rasvjete, ulagalo i u izgradnju novih rasvjetnih tijela. Tako ih je, kako navode, tijekom 2020. bilo 2084, a u Akcijskom planu ih je bilo 1781. Zbog toga je, tvrde, i ušteda u potrošnji električne energije bila manja od one predviđene Ugovorom. U prvih šest mjeseci 2020. za rasvjetu je isplaćeno 726.017 kuna.

TAGOVI