U svim dostupnim izvorima nema dovoljno novca za poticanje energetske obnove zgrada

Autor: N. D. Objavljeno: 26.10.2023. 🕜 14:17 Lokacija: Zagreb
  • Zgrada
    Izvor:

Postojeća dostupna sredstva, neovisno o izvoru, ni približno ne pokrivaju investicijske potrebe

S postojećim raspoloživim sredstvima Hrvatska neće moći postići zacrtane ciljeve u energetskoj obnovi višestambenih zgrada. Tematska mreža JEDRO, istraživačko-lobistički konzorcij organizacija civilnog društva iz područja zaštite okoliša, energetskih zadruga i Fakulteta političkih znanosti, napravila je pregled temeljnog pravnog i strateškog okvira energetske učinkovitosti i energetske obnove u zgradarstvu u RH kako bi analizirala glavne izazove energetske obnove višestambenih zgrada u Hrvatskoj. 

Slično kao i u EU, u Hrvatskoj se gotovo polovina ukupne potrošnje energije koristi za potrebe grijanja i hlađenja, pri čemu se čak 80% te potrošnje odvija u zgradama. Višestambene zgrade čine otprilike 35% ukupnog stambenog fonda u Hrvatskoj i oko 27% ukupnog broja zgrada.

 
Trošak energetske obnove je u porastu

 

Sukladno trenutnim projekcijama do 2030. godine, potrebno je obnoviti 700.000 m2 višestambenih zgrada godišnje na nacionalnoj razini, za što je potrebno osigurati minimalno 3,81 milijarde eura. Uzimajući u obzir trenutne stope inflacije i povećanje očekivanih troškova provedbe energetske obnove u sektoru zgradarstva, možemo očekivati veće troškove od onih procijenjenih Nacionalnim energetskim i klimatskim planom (NECP-om) i Programom energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje do 2030. godine.

Prema dostupnim podacima iz različitih izvora, poput Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, Europskih strukturnih i investicijskih fondova i financijskih sredstava dobivenih od prodaje emisijskih jedinica putem dražbi, za energetsku obnovu višestambenih zgrada u trenutku analize na raspolaganju je oko 2,28 milijarde eura. Uzimajući u obzir postavljene ciljeve do 2030., dostupnim sredstvima je trenutno nemoguće postići postavljene ciljeve.

Rezultati analize pokazuju da je na nacionalnoj razini potrebno osigurati dodatna financijska sredstva za poticanje i provedbu energetske obnove u višestambenim zgradama u RH te uspostaviti adekvatni sustav praćenja provedbe mjera, ističe DOOR, jedna od udruga koja je radila na analizi stanja u energetskoj obnovi.

 

 

TAGOVI