Tvrtka Nano Energies ovaj tjedan je održala medijsku prezentaciju i radni sastanak s partnerima u Zagrebu, a glavne teme su bile mogućnosti korištenja energetske imovine klijenata na tržištu pomoćnih usluga. Predstavnicima tvrtke Nano Energies pridružili su se predstavnici Hrvatskog operatora prijenosnog sustava (HOPS), Hrvatske burze električne energije (CROPEX) i Hrvatskog operatora tržišta energije (HROTE), kao i posebni gosti, tvrtke Energija Gradec i Drvna industrija Ravlić, priopćeno je iz Abeceda komunikacija.
Tom su prilikom predstavljene pojedinačne studije slučajeva specifičnih smanjenja troškova s naglaskom na primjere iz tri različite djelatnosti.
Primjerice, veliki poljoprivredni proizvođač koji koristi 2,5 MW + 2 MW energije na osvjetljenje i kogeneracijska postrojenja tijekom otprilike 18 tisuća radnih sati može ostvariti godišnju zaradu u iznosu većem od 170 tisuća eura. Sličan je slučaj s proizvodnom tvrtkom u Hrvatskoj koja koristi dizelske generatore snage 2 MW tijekom otprilike 11 tisuća radnih sati godišnje.
Promjena radne točke
Uz postojeće tržišne cijene električne energije, učinkovito upravljanje energijom može rezultirati uštedom do 110 tisuća eura godišnje. U djelatnosti logistike, dizelski generator snage 1 MW koji radi 4 500 sati uz postojeće cijene električne energije može ostvariti ukupnu godišnju uštedu od više od 24 tisuće eura.
Međutim, bitno je naglasiti da su gore navedeni iznosi samo dio ukupnih prihoda koje klijent može ostvariti, a proizlaze iz pripravnosti njihovih uređaja da promjene svoju radnu točku u zahtijevanom trenutku. Dodatna zarada odnosi se na samu energiju uravnoteženja koju će uređaji ponuditi u trenutku zahtjeva za aktivacijom operatora prijenosnog sustava.
"Tvrtka Nano Energies upravlja najnaprednijom virtualnom elektranom u središnjoj i istočnoj Europi. Zahvaljujući dozvoli koju nam je izdala Hrvatska energetska regulatorna agencija ujesen 2022., tvrtka Nano Energies Hrvatska postala je prva zakonski licencirana tvrtka koja je ušla na tržište Hrvatske i predstavila uslugu virtualne elektrane. Naše je širenje rezultat prirodnog napretka kojeg pokreće ne samo usklađivanje energetskih proizvoda unutar Europske unije, već i sve veća uporaba obnovljivih izvora energije i rezultirajuća nestabilnost mreže. Osim stabiliziranja mreže, naš softver klijentima omogućuje znatne uštede optimiranjem energetske proizvodnje i potrošnje putem agregacije fleksibilnosti, čime se oslobađa neiskorišteni potencijal različitih tvrtki", istaknuo je menadžer u tvrtki Nano Energies Hrvatska Dominik Maričević.
Značajne uštede
U zapadnoj su Europi agregatori fleksibilnosti postali neizostavni dio energetskog tržišta, a svoju vrijednost dokazuju unapređenjem podrške mreži i poslovanjem na tržištu. Energetsko se tržište razvija i vrlo je dinamično, a tvrtka Nano Energies prilagođava se pružanjem sve obuhvatnije podrške svojim klijentima.
Jedan je od pionira agregacije fleksibilnosti u središnjoj i istočnoj Europi, posebice u Češkoj i Hrvatskoj, a razvila je i softver koji različitim tvrtkama omogućuje ostvarivanje značajnih ušteda na polju elektroenergetske potrošnje. Njezin tim stručnjaka danonoćno je dostupan i prati situaciju s tehničkim jedinicama te reagira po potrebi.
Softversko rješenje FlexDesk kontinuirano prati stanje uređaja, energetsku proizvodnju i potrošnju, zahtjeve za minimalnim ili maksimalnim projekcijama, kao i kvarove na opremi i zastoje u radu. Nadalje, automatski upravlja klijentskom opremom, istovremeno se pridržavajući operativnog plana i utvrđenih ograničenja i uvjeta.
"Ukratko, to znači da tvrtka može na daljinu upravljati postrojenjima klijenata, a da pritom nije njihov dobavljač ili kupac električne energije. U vrlo kratkom razdoblju tvrtka Nano Energies pokazala je sposobnost izgradnje portfelja i postala pouzdan partner operatora sustava HOPS-a. Osim toga, posjedujemo infrastrukturu za znatno složenije proizvode koje već sada možemo vidjeti u drugim europskim zemljama i koje ćemo, nadamo se, početi nuditi na hrvatskom tržištu čim nam to operator omogući", dodao je.
Stabilizacija mreže
Pored omogućavanja troškovne učinkovitosti za tvrtke u privatnom sektoru, virtualna elektrana tvrtke Nano Energies ima ključnu ulogu u stabilizaciji mreže očuvanjem ravnoteže između energetske ponude i potražnje.
Integriranje različitih uređaja proizvođača i potrošača u virtualnu elektranu kojom upravlja Nano Energies omogućuje optimalno korištenje energije i potencijalno smanjenje troškova. Kao kod svih energetskih sustava, održavanje ravnoteže između elektroenergetske proizvodnje i potrošnje ključno je za besprijekorno funkcioniranje mreže i šireg sustava.
Bilo kakvo nepodudaranje ponude i potražnje može rezultirati nizom različitih problema, od manjih smetnji poput nestanka struje do ozbiljnijih posljedica, uključujući raspad elektroenergetskog sustava i potencijalnu štetu na povezanim uređajima.