Specifičnost ovog projekta je što se snimanje provodilo najmodernijim metodama koje uključuju korištenje bežične opreme a mjerenja su projektirana tako da omoguće visoku rezoluciju snimljenih podataka, a time i bolju iluminaciju podzemnih geoloških struktura. Upravo uz pomoć visoko kvalitetnog snimanja 3D seizmičkih podataka, njihovom obradom te interpretacijom u stručnim timovima Inine Geologije i geofizike, u narednom razdoblju očekuje se izdvajanje novih prospekata i lokacija za daljnje aktivnosti istražnog bušenja, kažu u INA-i.
Aktivnosti na sjeveru Hrvatske
To nije sve. Na istražnom spostoru Sjeverozapadna Hrvatska 1, INA u ovoj godini namjerava napraviti 3D seizmiku te započeti izradu geoloških i geofizičkih studija, doznajemo iz kompanije.
Istražna prava za istražno područje DR-03 te za SZH-01 i Dinaridi-14, INA je dobila lani u ožujku nakon što je s Vladom potpisala tri Ugovora o istraživanju i podjeli proizvodnje na kopnu. S tri nova istražna područja, te uz istražno područje DR-02 koje je Ini dodijeljeno 2016., kompanija je povećala svoj ukupni istražni prostor u državi, te on sada iznosi gotovo 8.400 km2.
Aktivnosti ima i na istražnom području Dinaridi-14, a trenutno je u tijeku prva faza istražnog razdoblja. U okviru ove faze provodi se sistematizacija i analiza postojećih i novih podataka te je u tijeku izrada specijalističkih geoloških studija. Do kraja prve faze istražnog razdoblja, na ovom prostoru INA će provoditi snimanja magnetotelurskim mjerenjem (MT), koje omogućuje prikupljanje podataka o podzemnim strukturama u velikim dubinama. Snimljeni MT podatci će se potom obraditi i bit će provedena njihova geološko-geofizička interpretacija nakon čega slijedi odluka o daljnjim radovima na ovom neistraženom istražnom području. Valja znati da su Dinaridi slabo istraženo područje i potencijale ovog područja tek treba utvrditi.
Sjeverni Jadran još ima potencijala
Što se tiče aktivnosti na moru, INA je prošle godine izradila bušotinu Irena-2 kroz operativnu kompaniju ED-INA koju INA ima s tvrtkom Edison. Potvrđen je potencijal glavnog plinskog ležišta. Za ovaj posao angažiran je Crosco s bušaćom platformom Labin koja dugo nije bila u pogonu. "U ovoj godini INA planira izraditi dvije razradne bušotine na poljima Ika i Marica, koje bi se u proizvodnju spojile s postojećih proizvodnih platformi što ubrzava privođenje proizvodnji. Izgradnjom novih platformi na postojećim koncesijama INA želi produžiti životni vijek proizvodnje domaćeg plina s Jadrana. U narednim godinama razmatra se je još nekoliko razradnih bušotina za koje će biti potrebno izgraditi proizvodne platforme. Nadamo se da će cijena plina opravdati njihovu ekonomičnost", kažu na naš upit u INA-i.
Akvizicija u Egiptu
Kada su u pitanju Istraživanje i proizvodnja INA-e u inozemstvu, ključno inozemno tržište za INA-u nakon gubitka koncesija u Siriji 2012. zbog više sile, je Egipat, gdje je kompanija prisutna već 30 godina (od 1989.). Svoje aktivnosti INA provodi na području Zapadne pustinje i to kao samostalni operator sa 100 % udjela na koncesiji East Yidma te kao partner na tri koncesije – North Bahariya, Ras Qattara i West Abu Gharadig. Nedavno je INA postala partner na novoj, ujedno petoj istražnoj koncesiji u ovoj zemlji. Riječ je o koncesiji East Damanhur (Blok 10) smještenoj na kopnenom dijelu delte Nila. Operator na koncesijskom području je kompanija Wintershall DEA s kojim je INA sklopila ugovor o kupoprodaji.
INA je u ovu koncesiju ušla kao partner s 20% udjela, dok će međunarodno ugledni operator Wintershall DEA imati 40% udjela, a preostalih 40% snažan lokalni partner kompanija Cheiron. Postojeće rezerve Ine u Egiptu ovime bi se mogle udvostručiti, naglašavaju u kompaniji. Inicijalni istražni period na koncesiji East Damahur trajat će tri godine, a u slučaju komercijalnog otkrića ugovorom je predviđena proizvodna licenca na 20 godina.
Nova istražna koncesija smještena je u plinski bogatom području delte Nila gdje već postoji proizvodna infrastruktura. Povijesno gledano to je područje s vrlo visokom stopom uspješnosti u istraživanju. Zajedno s partnerima INA će već ove godine krenuti s istražnim aktivnostima. Geološke i geofizičke studije su uglavnom spremne te je u planu bušenje triju istražnih bušotina. Ulaskom u novu koncesiju INA širi svoj portfelj u Egiptu te se stvaraju pretpostavke za novu proizvodnju ugljikovodika nakon istražnih aktivnosti.